34-latek doznał poważnych problemów zdrowotnych po wzięciu prysznica, a jego rodzina znalazła go leżącego na podłodze. Informacje w tej sprawie ukazały się na łamach The Journal of Emergency Medicine.
Kiedy na miejsce przybyli ratownicy medyczni, dowiedzieli się, że poszkodowany już w przeszłości doświadczył „alergii na chłód”. Sęk w tym, że wcześniej reakcją na zimno była pokrzywka, nie anafilaksja. Problemy pojawiły się po jego przeprowadzce z Mikronezji, gdzie panuje tropikalny klimat, do chłodniejszego Kolorado.
Czytaj też: 10 innowacji, które odmienią medycynę
Czytaj też: Sztuczna inteligencja w medycynie
Czytaj też: Terapie genowe – przyszłość medycyny, która nadeszła
Lekarze zdiagnozowali u niego występowanie reakcji alergicznych skóry po ekspozycji na zimne powietrze lub wodę. Objawy mogą pojawić się nawet po spożyciu schłodzonej żywności lub napojów. Najczęstszym symptomem jest czerwona, swędząca wysypka, lecz w poważniejszych przypadkach może dojść do anafilaksji powiązanej m.in. ze spadkiem ciśnienia krwi i zwężeniem dróg oddechowych.
Reakcja alergiczna na zimno – rzadko spotykana, ale potencjalnie śmiertelna przypadłość
Nie wiadomo dokładnie, jak powszechna jest ta choroba. Jedno z badań sugerowało jej występowanie u 0,05% populacji. Reakcje anafilaktyczne są znacznie rzadziej spotykane u chorych aniżeli objawy skórne. W większości przypadków przyczyna choroby nie jest znana, ale czasami może być ona dziedziczona, a więc wynikać z predyspozycji genetycznych. U części chorych pokrzywka jest następstwem niewłaściwego funkcjonowania układu odpornościowego, np. poprzez zakażenie wirusowe lub niektóre nowotwory.
Czytaj też: Czy medyczna marihuana naprawdę działa?
Czytaj też: Smartwatche w służbie medycyny? Amerykanie testują niesamowity system
Czytaj też: Stworzono czujniki medyczne z papieru i ołówka
Chcesz być na bieżąco z WhatNext.pl? Obserwuj nas w Google News