Mężczyźni są częściej niż kobiety postrzegani jako geniusze. Autorzy badania twierdzą, że stereotypowe poglądy są przykładem ukrytego uprzedzenia, sugerując istnienie automatycznych skojarzeń. Artykuł w tej sprawie ukazał się w Journal of Experimental Social Psychology.
Poprzednie analizy tego samego zespołu badawcze sugerowały, że kobiety są niedostatecznie reprezentowane w ścieżkach karier, w których sukces jest postrzegany jako zależny od wysokiego poziomu zdolności intelektualnych. Aby zrozumieć stojące za tym czynniki, naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów.
Sądzili, iż cechy geniuszu i błyskotliwości są częściej kojarzone z mężczyznami niż z kobietami. W efekcie kobiety byłyby mniej skore do zajmowania się tymi dziedzinami, bądź też byłyby tam niemile widziane. Problem w tym, że ludzie niechętnie przyznają się do stereotypowego myślenia. Aby ominąć ten problem, naukowcy wykorzystali który mierzy stopień pokrywania się pojęć (np. błyskotliwość i płeć) bez pytania o konkretne „uprzedzenia”.
Czytaj też: CBD równoważy psychozę wywoływaną przez THC
W całej serii badań, w których uczestniczyły kobiety i mężczyźni (dorośli) oraz dzieci obu płci, autorzy eksperymentu znajdowali dowody na istnienie ukrytego stereotypu kojarzącego błyskotliwość z mężczyznami bardziej niż z kobietami. Skala tego stereotypu była zaskakująca – szczególnie, że przy bezpośrednich pytaniach, respondenci odcinali się od tego typu stereotypów.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News