Reklama
aplikuj.pl

Aż trudno uwierzyć, że mgławica uwieczniona przez teleskop Hubble’a jest prawdziwa

Mgławica Welon jest oddalona od Ziemi o ok. 2100 lat świetlnych. Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał jej zdjęcia, które są tak piękne, że sprawiają wrażenie wygenerowanych przez komputer.

Do powstania tego obiektu doszło po śmierci masywnej gwiazdy, której masę szacuje się na 20-krotnie większą od Słońca. W efekcie w przestrzeń kosmiczną zostały wyrzucone ogromne ilości materii, a wirująca masa gazów jest jedną z pozostałości, które utrzymują się ok. 10 000 lat po eksplozji gwiazdy.

Czytaj też: Mgławica Tarantula w pełnej okazałości za sprawą zdjęć z teleskopu Spitzera

Co ciekawe, widoczne wyżej zdjęcie jest swego rodzaju wariacją tego, co zostało zaprezentowane przez NASA sześć lat temu. Zebrane wtedy dane zostały dodatkowo przetworzone, dzięki czemu astronomowie mogli w większych detalach spojrzeć na mgławicę Welon.

Mgławica Welon znajduje się około 2400 lat świetlnych od Ziemi

Do stworzenia fotografii posłużył instrument Wide Field Camera 3 oraz pięć różnych filtrów. Wykorzystane przez naukowców metody spowodowały, że możemy teraz zobaczyć z ogromną dokładnością m.in. obłoki zjonizowanego tlenu (widocznego na niebiesko) oraz zjonizowanego wodoru i azotu, zabarwionych na czerwono.