Reklama

Dlaczego Michio Kaku przestrzega przed kontaktowaniem się z pozaziemskimi formami życia?

kosmici

Słynny astrofizyk, Michio Kaku, przekonuje, że powinniśmy z ostrożnością podchodzić do kontaktów z pozaziemskimi formami życia. Jego zdaniem tego typu działania są fatalnym pomysłem.

Do wykrycia życia pozaziemskiego według naukowca doprowadzi Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który powinien trafić na orbitę w październiku tego roku. Kaku twierdzi jednak, iż spotkanie ludzi z kosmitami może się skończyć tak samo, jak skończyły się interakcje pomiędzy Montezumą a Cortésem i jego ludźmi.

Czytaj też: Nadchodzi następca Hubble’a. Czym będzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba?

Jego zdaniem nie chodzi o to, że obcy będą negatywnie nastawieni do ludzi. Problem może polegać na ich kompletnie obojętnym stosunku. Astrofizyk porównuje to do sytuacji, w której myśliwy poluje na jelenia, ale większym, bardziej realnym zagrożeniem dla zwierzęcia mogą być deweloperzy niszczący cały las oraz środowisko życia tamtejszych organizmów.

Michio Kaku już w 2018 roku przestrzegał przed ogłaszaniem wszechświatowi naszego położenia

Już w 2018 roku Kaku nawoływał do zachowania chłodnej głowy w zakresie kontaktów z pozaziemskimi formami życia. Powoływał się na fakt, iż nie znamy ich intencji, dlatego nie powinniśmy szerzej informować wszechświata o naszym położeniu. Jak widać, naukowiec do dziś nie zmienił swojego zdania na ten temat.