Jak szybko porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?

kosmos astronomia

SpaceX dostarczyło czterech astronautów na pokład ISS podczas pierwszego pełnoprawnego lotu organizowane przez prywatną firmę. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży wokół Ziemi od 1998 roku.

Nie można jej dostrzec w ciągu dnia, ale kiedy przychodzi noc, to obiekt ten staje się trzecim najjaśniejszym na ziemskim niebie. Co ciekawe, jego prędkość jest znacznie wyższa niż mogłoby się wydawać. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża bowiem Ziemię co 90 minut, znajdując się na wysokości ok. 400 kilometrów.

Czytaj też: Jakie będą konsekwencje wojny na orbicie okołoziemskiej?
Czytaj też: Sztuczna Inteligencja na orbicie: technologia Intela napędza pierwszego satelitę z SI na pokładzie
Czytaj też: Oto najstarszy satelita na orbicie

W praktyce oznacza to, iż ISS porusza się ze średnią prędkością wynoszącą 28 000 kilometrów na godzinę. Do kwietnia 2020 roku na jej pokładzie znalazło się 240 przedstawicieli 19 różnych krajów. Do stacji należy również tytuł największej struktury umieszczonej przez człowieka w przestrzeni kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży po orbicie od 1998 rok i osiąga prędkość 28 000 km/h

Na pokładzie ISS przeprowadzono blisko 3000 badań naukowych, a swoje laboratoria posiadają tam: NASA (Stany Zjednoczone), ESA (Europa), JAXA (Japonia) oraz Roscosmos (Rosja). Jeśli chodzi o najczęstszych bywalców, to na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej gościło najwięcej Amerykanów (145) oraz Rosjan (46).

Czytaj też: Virgin Orbit odpaliło rakietę kosmiczną z samolotu. Trochę nie wyszło
Czytaj też: ISS na tle Słońca i Księżyca wygląda naprawdę niesamowicie
Czytaj też: Wyciek powietrza na ISS stał się jeszcze większy

Obecne plany zakładają, że obiekt ten będzie działać do co najmniej 2024 r., choć spodziewane jest przedłużenie tego terminu do 2028 r.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News