Reklama
aplikuj.pl

Mieszkańcy Amazonii wolniej się starzeją? Ich mózgi mają niesamowite właściwości

Przedstawiciele plemienia Tsimane, które zamieszkuje tereny Amazonii, doświadczają na przestrzeni czasu znacznie mniejszej atrofii mózgu niż Amerykanie czy Europejczycy. Wygląda na to, że aktywny tryb życia i dieta bogata w błonnik są głównymi przyczynami tego zjawiska.

Badania z 2017 r. wykazały, że u 85% członków plemienia Tsimane w tętnicach nie odkłada się wapń, co obniża ryzyko zawałów serca niemal do zera. Taka zależność dotyczyła około dwóch trzecich osób w wieku powyżej 75 lat. Rzeczona grupa składa się z około 17 tysięcy przedstawicieli, którzy zamieszkują odizolowany obszar boliwijskiej Amazonii i mają ograniczony dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny.

Czytaj też: Oglądanie telewizji szkodzi? Nowe badania sugerują pogarszanie funkcjonowania mózgu

Plemię to zajmuje się głównie polowaniem, zbieractwem, rybołówstwem i rolnictwem, a jego dieta jest bogata w warzywa i chude mięso. Z drugiej strony, mieszkańcy krajów zachodu prowadzą bardziej siedzący tryb życia i opierają się na diecie bogatej w cukier, tłuszcz i przetworzoną żywność. Aby przekonać się, czy tego typu czynniki mogą wpływać na kondycję mózgu, autorzy nowych badań zaprosili do udziału w nich 746 osób w wieku od 40 do 94 lat. Ich organy zostały poddane tomografii komputerowej, a wyniki analizy opublikowano na łamach The Journal of Gerontology, Series A: Biological Sciences and Medical Sciences.

Mieszkańcy Amazonii, przedstawiciele plemienia Tsimane, są mniej narażeni na demencję i choroby serca

Naukowcy zmierzyli objętość mózgu każdego z uczestników badania i wykorzystali zebrane dane do obliczenia tempa, w jakim mózgi przedstawicieli plemienia Tsimane kurczą się wraz z wiekiem. Następnie porównali te informacje z danymi dotyczącymi zmniejszania się objętości mózgu, które postępuje wraz z wiekiem na przykładzie mieszkańców Niemiec, Holandii oraz Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Czy Amazonia potęguje zmiany klimatu?

Porównanie wykazało, że mózgi Tsimane starzeją się o 70 procent wolniej niż w przypadku mieszkańców krajów zachodu. Potwierdzają to mniejsze różnice w objętości mózgu, jeśli porówna się wartości odnotowane na poszczególnych etapach życia. Taka zależność jest niezwykle ważna, ponieważ spadek objętości mózgu jest związany z demencją. Wygląda więc na to, że mieszkańcy Amazonii – dzięki swojemu stylowi życia i diecie – są nie tylko mniej narażeni na choroby serca, ale również na demencję. Innymi słowy, siedzący tryb życia i dieta bogata w cukry oraz tłuszcze mogą zwiększać ryzyko chorób takich jak Alzheimer.