Reklama
aplikuj.pl

Mikrochipy krokiem w stronę transhumanizmu

Mikrochipy są coraz popularniejsze w Japonii/źródło: cc wikimedia

Mikrochipy wszczepiane pod skórę stają się coraz popularniejsze. Można stwierdzić, że są kolejnym krokiem w stronę przyszłości rodem z cyberpunkowych opowieści wypełnionych androidami. Jednak na razie mikrochipy służą głównie do otwierania drzwi i uiszczania małych opłat np. Za napoje.

Dyrektor z wizją

W Japonii zainteresowanie wykorzystaniem mikrochipów cały czas rośnie. Jedną z osób, która na co dzień korzysta z podskórnego mikrochipa jest dyrektor Otafuku Lab Inc., Takashi Hamamichi. Urządzenie o długości 1 cm i szerokości 2 mm znajduje się pomiędzy jego kciukiem, a palcem wskazującym. Hamamichi używa go m. In. Do otwierania drzwi do firmy. Uważa, że to bardzo wygodne, że nie musi mieć przy sobie klucza.

Hamamichi zakupił przez internet mikrochipy, które powstały w USA. Odblokowują one przejście, dzięki bezprzewodowej komunikacji z urządzeniem zainstalowanym przy drzwiach. W całej firmie mikrochipy zostały wszczepione trzem pracownikom, w tym Hamamichiemu. Pozostali zatrudnieni dalej korzystają ze specjalnych kart.

Japońskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne

W Kraju Kwitnącej Wiśni działa Japońskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne. Jego celem jest promowanie transhumanizmu, czyli teorii, według której nauka pozwoli ludziom wyewoluować poza ich obecne fizyczne i psychiczne ograniczenia. Za pomocą Twittera stowarzyszenie szuka wolontariuszy chętnych na poddanie się darmowemu wszczepieniu mikrochipów. Zgłosiło się ponad 20 000 osób, a obecnie 20 jest przygotowywanych do procedury. W ostatnim naborze w samym Tokio zgłosiło się 5000 Japończyków.

Szef stowarzyszenia, Takumi Asano, uważa, że mikrochipy są bardzo wygodne. Sam poddał się ich wszczepieniu w Szwecji. Planuje również otworzenie przedsiębiorstwa, które opracuje system wykorzystujący mikrochipy do uiszczania opłat.

Stowarzyszenie stworzyło również zespół wraz z lekarzami z kliniki w Osace. Celem tego jest przeprowadzenie badań nad bezpieczeństwem bezpośredniego wszczepiania mikrochipów za pomocą zastrzyków. Według japońskiego ministerstwa zdrowia wykonywanie zastrzyków to procedura medyczna. Zgodnie z prawem mogą być one wykonywane tylko przez wykwalifikowanych doktorów lub pielęgniarki. Jednak dozwolone jest wykonywanie zastrzyków na samym sobie. Dlatego też zaaplikowanie sobie mikrochipa jest zgodne z prawem.

Problemy techniczne

Przeszkodą na drodze dalszego rozwoju mikrochipów w Japonii może być ograniczenie technologiczne. Mikrochipy produkowane za granicą wykorzystują system Near Field Communication (NFC). Natomiast w Japonii powszechny jest system bezdotykowych kart IC opracowany przez Sony Corp. Dlatego większość sprowadzanych mikrochipów nie znajduje zastosowania w Japonii.