Reklama
aplikuj.pl

Nawet mikropęknięcia w betonie nie ujdą uwadze tej technice

wyjątkowy most z betonu, most z betonu, wydruk most z betonu, wydrukowany most

Beton był, jest i zapewne długo jeszcze będzie najlepszym i najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że prace nad nim ciągle trwają i tak też zespół z Rice University w Teksasie ze wsparciem naukowców z kuwejckiego Instytutu Badań Naukowych opracował technologię, pozwalającą wykryć mikropęknięcia w betonie.

Mikropęknięcia w betonie mogą doprowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych, dlatego przeciwdziałanie im jest kluczowe

Co ważne, ta technika obejmuje wykrywanie mikropęknięć, które mogą przerodzić się w coraz większe, nawet w tradycyjnym betonie, a nie jakkolwiek „wzbogaconym”. Oznacza to, że nawet wylany już w przeszłości beton, można przebadać pod kątem takich ubytków, dzięki temu wynalazkowi. Wystarczy do tego tylko warstwa zwykłej farby i źródło światła.

Czytaj też: Face ID zadziała nawet z maseczką. Pozwoli na to iOS 15.4

Naukowcy odkryli to podczas badania nad wykorzystaniem nanorurek węglowych do optycznego wykrywania odkształceń w strukturach betonowych. Podczas jego obrazowania naukowcy z zaskoczeniem odkryli, że coś w nim fluoryzuje. Po dalszych badaniach okazało się, że odpowiedzialne za to były mikroskopijne kryształy krzemu w powszechnie stosowanym cemencie portlandzkim.

Te kryształy prawdopodobnie tworzą się w cemencie podczas procesu produkcji w wysokiej temperaturze i fluoryzują w bliskiej podczerwieni, gdy są wystawione na działanie światła widzialnego. W testach wykorzystano czarną farbę, którą pokryto małe betonowe bloki, a następnie wywiercono w nich otwory, które posłużyły jako punkty propagacji pęknięć. Te tworzyły się zarówno w betonie, jak i w farbie, dzięki czemu farba przepuszczała światło tylko tam, gdzie tworzyły się pęknięcia.

Czytaj też: Szwajcarscy naukowcy stworzyli najbardziej zaawansowany system do przepędzania gołębi. Zasługują na medal

Tak potraktowane bloki wystawiono na działanie światła widzialnego, a następnie zeskanowano laserem czułym na bliską podczerwień. Wtedy nawet najdrobniejsze pęknięcia okazały się fluoryzować jasno na ciemnym tle i to właśnie może otworzyć potencjał do szybkich i prostych procesów badania struktur betonowych. Wystarczy farba i skaner.