WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Mikrorobot, który dotrze do różnych części Twojego ciała

W dzisiejszych czasach fikcja coraz częściej staje się rzeczywistością. Naukowcy dostali w swoje ręce takie narzędzia, które pozwalają im łamać wszelkie bariery. Tym razem naukowcy z Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology (DGIST) stworzyli malutkie roboty, które szybko poruszają się w ludzkiej krwi i trafiają idealnie do organów, które potrzebują pomocy.

Mikrobot jest bardzo zwrotny i szybki- porusza się osiem razy szybciej niż jego poprzednik. Celem takich badań jest stworzenie alternatywnej i szybszej terapii do leczenia takich chorób jak zatkanej tętnicy czy guza. Tradycyjne leki muszą rozchodzić się w całym krwiobiegu, co powoduje masę efektów ubocznych. Poruszanie się we krwi nie jest też proste, ponieważ nie można wykorzystać ruchów normalnych zwierząt. Dlatego też naukowcy wykorzystali sposób poruszania się bakterii i pierwotniaków.

Aby to osiągnąć, uczeni wykorzystali litografii laserową 3D. Dzięki temu stworzyli strukturę rzęskową na polimerze bazowym. Następnie osadzili oni warstwę niklu i tytanu, aby zapewnić zgodność biologiczną i magnetyczne uruchamianie.

Mikrorobot ma długość 220 mikrometrów i porusza się z prędkością 340 mikrometrów na sekundę. Może on obracać się o kąt od 0° do 120°, co spokojnie pozwala mu na przejście w żyłach organizmów. Jego działanie możecie zobaczyć na filmie poniżej.

https://youtu.be/5utpPHpuJdA

Źródło: http://newatlas.com