Reklama
aplikuj.pl

Mikrosoczewkowanie doprowadziło do odkrycia egzoplanety wielkości Jowisza

Wiązka światła może być zakrzywiona przez masę, a zatem masywne ciało zadziała jak soczewka, zniekształcając obraz obiektu widzianego za nim. Naukowcy po raz pierwszy potwierdzili przewidywania Einsteina obserwując światło gwiazd wygięte przez masę Słońca.

Mikrosoczewkowanie grawitacyjne to nazwa powiązanego z tym zjawiska. Dotychczas, korzystając z tej techniki, odkryto około stu planet, których masy wahają się od około pięćdziesięciu mas Jowisza do mniej niż kilku mas Ziemi.

Sieć zwana KMTNet rozpoczęła działanie ponad cztery lata temu za sprawą trzech 1,6-metrowych teleskopów zlokalizowanych w Chile, RPA i Australii. Celem misji jest odkrywanie planet poprzez mikrosoczewkowanie z wykorzystaniem stałego monitorowania wybranych regionów nieba. KMTNet powinna być w stanie wykryć i scharakteryzować planety, których masy wynoszą odpowiednio od jednej masy Ziemi do jednej masy Jowisza.


Zespół badawczy wykorzystał mikrosoczewkowanie do odkrycia egzoplanety wielkości Jowisza orbitującej wokół gwiazdy typu M, której masa wynosi około 0,14 mas Słońca. Znajduje się ona około czterech tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Jest to trzydziesta trzecia egzoplaneta odkryta przez KMTNet, a oprócz potwierdzenia użyteczności teleskopów i strategii działania zespołu w zakresie obserwacji, jej odkrycie pokazuje, że statystyki dotyczące tej populacji egzoplanet szybko się poprawiają. Naukowcy sądzą, że nowe instrumenty doprowadzą do lepszego zrozumienia tego, w jaki sposób tworzą się i rozwijają gazowe giganty.