Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [08.11.2020]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [13.09.2020]

W tym tygodniu było nieco mrocznie, ale tradycyjnie nie zabrakło ciekawych informacji na militarnym poletku.

Kody nuklearne w sercu ochotnika, czyli pomysł oddalenia widma wojny nuklearnej

Wyspecjalizowany w dziedzinie sztuki negocjacji Roger Fisher przedstawił w wydaniu Biuletynu Naukowców Atomowych z marca 1981 roku niepokojący pomysł na utrudnienie prezydentowi podjęcia decyzji co do ataku nuklearnego.

Odpowiedzialny za to prezydent musiałby bowiem po podjęciu decyzji zabić towarzyszącego mu ochotnika, który dał sobie wszczepić w serce kody nuklearne. Prezydent miałby tego dokonać za pomocą noża rzeźniczego i zabić niewinnego, żeby pojąć wagę milionów ofiar, na które chce się zdecydować.

Jak będzie wyglądał następca M1 Abrams, czyli następny czołg Armii USA

Kolejna próba zastąpienia czołgu M1A2 Abrams dotyczy programu OMT (Optionally Manned Tank), bo choć ten średni czołg jest nadal świetnym kawałem uzbrojenia na służbie Armii USA, za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat to może się zmienić.

O projektach mogących dać początek nowym czołgom Armii USA dowiedzieliśmy się dzięki kilku zdjęciom zrobionym podczas trzydniowych warsztatów Armii USA. Nie wiemy dokładnie, jak wygląda większość modeli koncepcyjnych OMT, ale możemy się domyślać. Zakładając, że istnieją trzy modele, prawie na pewno będą one reprezentować małe, średnie i ciężkie wersje.

Co powiecie na luksusowy schron w nuklearnym silosie rakietowym?

Jeden ze zdezaktywowanych silosów rakietowych w Stanach Zjednoczonych przekształcono w Survival Condo, czyli jeden wielki schron, w którym można wykupić swój ciepły kąt na wypadek najgorszego. Wyjątkowe w nim jest przede wszystkim podejście do luksusu i komfortu przy zachowaniu miejsca dla 75 ludzi.

Warto przypomnieć, że w tym konkretnym silosie niegdyś spoczywał pocisk Atlas, a był to pierwszy prawdziwy międzykontynentalny pocisk balistyczny wystrzelony przez Stany Zjednoczone. Atlas F, uzbrojony w głowicę termojądrową, był także pierwszym pociskiem umieszczonym w podziemnych, pionowych silosach rakietowych. Te pociski zostały wycofane ze służby w latach sześćdziesiątych XX wieku, zastąpione znacznie bardziej śmiercionośnymi pociskami Titan I i Titan II.

Obejrzyjcie podziemny kompleks rakietowy Iranu

Nie wychodząc jeszcze spod ziemi, rzućmy okiem na udostępniony na YouTube materiał w podziemnym kompleksie rakietowym Iranu. Ten posiada szereg pocisków Emad o zasięgu 1710 kilometrów i coś, co wygląda na podziemny system szynowy, umożliwiający szybkie wystrzeliwanie pocisków z tego tajemniczego, chronionego miejsca.

Tego typu kolej na materiale służy pięciu pociskom do transportu gdzieś wgłąb tunelu, porzucając transport samochodowy w celu uniknięcia przypadkowego uderzenia pocisków z paliwem rakietowym i wybuchowymi głowicami. Najpewniej Emad w razie potrzeby zostałyby wystrzelone z tego kompleksu za sprawą pojedynczego silosu.

Myśliwiec nowej generacji Japonii, czyli F-X powstanie za sprawą Mitsubishi

Mitsubishi Heavy Industries będzie głównym wykonawcom F-X, czyli myśliwca nowej generacji dla Japonii. Będzie przy tym współpracować z lotniczymi gigantami z USA (Lockheed, Boeing, czy Northrop Grumman), a technologiczne zaplecze uzupełnią zdobycze z prac nad nowym myśliwcem Tempest dla Wielkiej Brytanii.

radar Tempest myśliwiec szóstej generacji

Myśliwiec nazwany wstępnie F-X ma ponoć zacząć latać w ramach pierwszych prototypów do 2028 roku, a jego produkcja ruszy w latach 30. tego wieku. Będzie to zdecydowanie myśliwiec o konstrukcji stealth z cechami umożliwiającymi bliską współpracę z lotnictwem USA.

Projekt nowego myśliwca Japonii przewiduje skupienie się na zasięgu oraz walce powietrze-powietrze, jak również bliskiej współpracy z dronami sterowanymi sztuczną inteligencją.