WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Misja TESS łączy siły z Breakthrough Listen, aby skuteczniej szukać kosmitów

Projekt badawczy o wartości 100 milionów dolarów, mający na celu odnalezienie obcego życia, przyjął na pokład głośnego sojusznika. Projekt Breakthrough Listen, wspierany przez Stephena Hawkinga i Yuri Milnera, ogłosił, że naukowcy z misji TESS będą pracować razem z badaczami od BL. Ma to doprowadzić do intensyfikacji poszukiwań inteligentnego życia pozaziemskiego.

Misja TESS została uruchomiona w kwietniu 2018 roku jako następca kosmicznego teleskopu Keplera. Jej instrumenty działają poprzez monitorowanie gwiazd pod kątem spadków jasności, które mogą wskazywać na przechodzące przed nimi planety lub inne ciała. Niektóre z nich mogłyby być nadającymi się do zamieszkania obiektami, być może zawierającymi żywe organizmy.

Rozpoczęty w 2015 roku projekt Breakthrough Listen wykorzystuje najlepsze na świecie obserwatoria kosmiczne do identyfikacji sygnałów radiowych pochodzących z najbliższych nam stu tysięcy gwiazd, które mogłyby wskazywać na obecność inteligentnego życia.

W miarę jak planeta przechodzi przed swoją gwiazdą i powoduje chwilowe przyciemnienie światła, spadki te są mniej lub bardziej przewidywalne ze względu na ścieżkę orbitalną planety. Ale kiedy owe spadki jasności są nieprzewidywalne, sprawy przybierają niezwykle interesujący obiekt. Przykładem jest gwiazda Boyajiana, która migocze i zanika z dziwną nieregularnością. Choć to mało prawdopodobne, niektórzy podejrzewają, że może to być wynikiem obecności wielkoskalowych megastruktur zbudowanych przez obcych.

ŹRÓDŁO: newatlas.com