Reklama
aplikuj.pl

Mobilne procesory Core i5 wydajniejsze od Core i7? Wiele na to wskazuje

Specyfikacja Alder-Lake N, nowe procesory Intela z rdzeniami Gracemont

Wygląda na to, że obecnie w świecie technologii ślepe sugerowanie się cyferkami i hierarchią nie jest sposobem na wybranie najlepszego dla siebie sprzętu. Najnowsze porównanie NotebookCheck wskazuje na to bezpośrednio, sugerując, że mobilne procesory Core i5 są wydajniejsze od Core i7.

Laptopy to grząski temat i mobilne procesory Core i5 to podkreślają

W przypadku najnowszych układów mobilnych z serii Alder Lake-P 12. generacji okazało się, że procesory Core i7 ustępują pod względem wydajności odpowiednikom i5. Oczywiście nie wszystkie, a te konkretne i trzeba tutaj zauważyć i podkreślić (jak to w przypadku laptopów bywa), że wyniki dotyczą procesora Alder Lake P Core i5-1240P w laptopie Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14.

Różnice sprowadzają się do tego, że oficjalnie Intel podaje tylko maksymalną moc TDP. To sprawia, że nawet między dwoma identycznymi procesorami w różnych laptopach o odmiennych możliwościach chłodzenia mogą występować ogromne różnice w wydajności. Wszystko przez różnice w zegarach bazowych i tych boost.

Czytaj też: Pomimo ciągłych ostrzeżeń, nadal używamy za słabych haseł. Czas to zmienić i zadbać o bezpieczeństwo w sieci!

Sprawa może zajść jednak jeszcze dalej. Core i5-1240P w Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14 jest tego świetnym przykładem. Potwierdza to porównanie we wspomnianym NotebookCheck, wedle którego to najmocniejszy układ Alder Lake-P, wyprzedzający możliwościami Core i7-1260P i Core i7-1270P.