Reklama

Do aplikacji mObywatel trafi unijny certyfikat COVID

Do aplikacji mObywatel trafi unijny certyfikat COVID

Jeśli dostaliście już dwie dawki szczepionki na COVID lub jedną Johnson & Johnson możecie pobrać z Internetowego Konta Pacjenta specjalny certyfikat, który to potwierdza. Niedługo również pojawi się taka możliwość w aplikacji mObywatel.

Certyfikat COVID w mObywatel

Polska została podłączona do systemu Unijnych Certyfikatów COVID (UCC), dzięki temu każdy, kto przyjął wymagane dawki szczepionek (dwie lub jedną w przypadku J&J) może już pobrać stosowne oświadczenie. Na razie dostępne jest ono bezpłatnie w Internetowym Koncie Pacjenta, ale od 25 czerwca będziemy mogli to zrobić w aplikacji mObywatel. Certyfikat ten zawiera specjalny identyfikator i kod QR, dzięki którym można zweryfikować podróżnego pod kątem ryzyka epidemiologicznego. W skrócie – można będzie dzięki temu uniknąć kwarantanny czy testu w krajach Unii Europejskiej.

Czytaj też: Do Spotify trafia nowa sekcja. Co znajdziemy w „Tylko Ty”?

Certyfikat z IPK można pobrać od 1 czerwca. Jest on w postaci pliku PDF, który można wydrukować lub po prostu pokazać na urządzeniu mobilnym. Również w punkcie szczepień możemy dostać taki wydruk. Od 25 czerwca sprawa będzie jeszcze wygodniejsza, bo pobierzemy UCC w aplikacji mObywatel. Znajdziemy go klikając w „Dodaj dokument” i „Szczepienie COVID-19”. Po pobraniu dokument ukarze się w aplikacji.

Certyfikat mogą otrzymać też ozdrowieńcy i osoby, które otrzymały negatywny wynik testu. Jednak warto pamiętać, że niezależnie od powodu wydania UCC ma on różną ważność:

Czytaj też: Poczta Polska ostrzega przed kolejnymi próbami oszustwa

  • 180 dni w przypadku ozdrowieńców
  • 12 miesięcy dla zaszczepionych
  • 48 godzin w przypadku wydanego przez Polskę certyfikatu dla osób, które otrzymały negatywny wynik testu