Reklama
aplikuj.pl

Poczta Polska ostrzega przed kolejnymi próbami oszustwa

Poczta Polska, Mobilny Bankowiec, Bank Pocztowy

Po raz kolejny przestępcy podszywają się pod Pocztę Polską wysyłając fałszywe SMS-y i maile mające na celu wyłudzenie danych i nie tylko. Wykorzystują do tego celu nowe regulacje dotyczące przesyłek spoza Unii Europejskiej.

Poczta Polska znów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami

O 1 lipca wejdą w życie nowe regulacje dotyczące przesyłek spoza Unii Europejskiej. Osoby, które kupują na azjatyckich serwisach e-commerce pokroju AliExpress będą musieli zapłacić dodatkowy podatek VAT także za małe przesyłki. jego egzekwowaniem zajmie się Poczta Polska. I ten fakt postanowili wykorzystać cyberprzestępcy.

Czytaj też: Twitter pracuje nad większą liczbą reakcji na tweety

Przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości SMS i e-mail, w których proszą o uzupełnienie danych w dokumentacji celnej w związku z zakupionymi w Chinach towarami. Podają też oczywiście link, pod którym można to zrobić. Niestety jeśli to zrobimy możemy stracić nie tylko wrażliwe dane, ale również zawirusować swój sprzęt. Poczta Polska zaznacza, że w niektórych przypadkach ofiary ataku proszone są o zalogowanie się do banku, także za pomocą fałszywego linku.

Kategorycznie wyjaśniamy, że Poczta Polska nie wysyła do klientów maili dotyczących cła i nigdy nie prosi swoich klientów o dane bankowe

podkreśla Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Czytaj też: WhatsApp kontra użytkownicy. Jak to w końcu jest z tym regulaminem?

Tego typu wiadomości trzeba więc ignorować lub zgłaszać. Warto też ostrzec rodzinę czy znajomych. Wielu z nas często zamawia przesyłki z azjatyckich sklepów, a w sieci pojawia się coraz więcej informacji na temat nowego podatku od przesyłek spoza UE, więc niektórzy mogą odruchowo chcieć wypełnić zawarte w wiadomości polecenie.

Wszelkie wiadomości tego typu prosimy zgłaszać na adresy: [email protected] lub [email protected]. Prosimy także o przesłanie podejrzanej wiadomość jako załącznik, a nie poprzez „przekaż dalej”, gdyż utrudnia to analizę e-maila i opóźnia ustalenie sprawcy.

– informuje Poczta Polska w swoim komunikacie.