WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Mocny apel Huawei – traktujcie nas równo i uczciwie

Firma Huawei wystosowała apel związany z ostatnimi wydarzeniami w Polsce. Chiński gigant prosi o równe traktowanie. To swego rodzaju rekompensata za wkład w rozwój Polski w ostatnich latach.

Amerykańska nagonka na Huaweia przeniosła się do Polski

Od kilku tygodni polski rząd robi co może, aby spełnić amerykańskie wymagania odnośnie odizolowania Huaweia od budowy sieci 5G nad Wisłą. Stworzono nawet ku temu przepisy, co do których wielu obserwatorów rynku ma wiele wątpliwości. Cała sprawa wygląda jak próba powiedzenia operatorom – Przyjaciel Trump kazał nam wyrzucić Chińczyków, weźcie i zróbcie. I oczywiście – zapłaćcie za to z własnej kieszeni.

Czytaj też: Rząd otwiera furtkę do blokady Huaweia

Tymczasem jakichkolwiek dowodów na zagrożenie ze strony Huaweia nadal brak. Firma postanowiła wystosować apel, w którym przypomina o swoim wkładzie w rozwój, nie tylko sieci komórkowych w Polsce.

Huawei apeluje o równe traktowanie

Apel Huaweia, pod którym podpisał się Radosław Kędzia, wiceprezes firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich, znajdziecie poniżej:

Utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi, bliskimi czy współpracownikami stanowi podstawę naszego życia. Właśnie dlatego ułatwiamy Wam pozostawanie w kontakcie. Od ponad 16 lat swojej obecności w Polsce Huawei wspiera tutejszych operatorów telekomunikacyjnych, przedsiębiorców i 38 milionów Polaków, sprawiając, że komunikacja staje się dostępna dla wszystkich.

W Polsce ulokowaliśmy swoją siedzibę regionalną na 28 krajów, w Warszawie działa także nasze centrum badawczo-rozwojowe, gdzie doskonale wykształceni polscy inżynierowie pracują nad technologiami, które następnie wykorzystywane są na całym świecie.  Łącznie (pośrednio i bezpośrednio) tworzymy tu ponad 3000 miejsc pracy. W samym 2018 roku zapłaciliśmy w Polsce 182 miliony złotych podatku VAT i 100 milionów złotych CIT, a na lokalne zakupy wydaliśmy 319 milionów złotych. To tylko jeden rok i ponad pół miliarda złotych, które zostają tu, w Polsce.

Silnie angażujemy się we współpracę z polskimi uczelniami wyższymi i instytucjami naukowymi. Założyliśmy wspólne centrum innowacji z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Politechnice Warszawskiej dostarczyliśmy najnowszy sprzęt do działań w obszarze sztucznej inteligencji, aby umożliwić polskim studentom rozwój na najwyższym poziomie. Wspieramy również młodych naukowców i studentów kierunków technologicznych, umożliwiając im zdobycie praktycznego doświadczenia podczas warsztatów w siedzibie głównej Huawei, w ramach programu Seeds for the Future, realizowanego w Polsce od 7 lat. 

Dziś nawet 60% sieci telekomunikacyjnych trzeciej i czwartej generacji w Polsce zbudowanych jest w oparciu o nasz sprzęt, dzięki któremu każdego dnia kontaktują się ze sobą miliony Polaków. Nasza technologia znacznie wyprzedza konkurencyjne rozwiązania – Huawei dysponuje największą liczbą patentów i wniosków patentowych w obszarze technologii 5G. 

Jesteśmy z Wami od lat, a nasz wkład w rozwój gospodarki i społeczeństwa cyfrowego jest stały i znaczący – nawet jeśli nie widać go na pierwszy rzut oka, bo niewiele osób z zaciekawieniem spogląda na elementy infrastruktury telekomunikacyjnej. W zamian nie prosimy o szczególne traktowanie. Prosimy o traktowanie równe i uczciwe.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News