WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Modele zastawek serca drukowane 3D

Druk 3D otworzył całkowicie nowe drzwi w świecie medycyny. Lekarze są w stanie tworzyć idealnie dopasowane do pacjenta zastępcze części ciała.

Naukowcy z Harvardu właśnie stworzyli drukowane w 3D modele zastawek serca. Muszą one być idealnie dopasowane do anatomii pacjenta, bowiem zbyt mała zastawka może ulec wypchnięciu a zbyt duża rozerwać serce. Dzięki drukowi 3D nie ma możliwości popełnienia błędu. Badacze dokładnie badają serce pacjenta i są w stanie stworzyć idealny model zastawki, który może zostać wykorzystany do stworzenia idealnej zastawki. Naukowcy przeanalizowali dane od 30 pacjentów i odkryli, że  tylko 60% z nich otrzymało właściwy rozmiar. Dzięki nowej technice możliwe jest uzyskanie znacznie lepszego wyniku i tym samym zapewnienie większego bezpieczeństwa pacjentów.

Oprogramowanie do modelowania zastawek oraz metody drukowania 3D zostały udostępnione za darmo w internecie. Naukowcy mają nadzieję, że ta technika rozpowszechni się i tym samym zapewni lepsze dopasowanie do pacjentów.

Czytaj też: Implant stymulujący mózg z wnętrza naczynia krwionośnego

Źródło: Newatlas