Reklama
aplikuj.pl

Czy modularne chipy komputerowe wydłużą życie elektroniki?

modularne chipy

Cykl życia urządzeń elektronicznych ulega drastycznej redukcji. Wymiana smartfonu na nowszy model po zaledwie roku lub dwóch dziś już nikogo nie dziwi. Aby ograniczyć skalę tego zjawiska i chronić środowisko przed zalewem elektrośmieci, naukowcy proponują modularne chipy komputerowe.

Zespół inżynierów z Massachusetts Institute of Technology (MIT) skonstruował modularny chip komputerowy, którego poszczególne warstwy komunikują się ze sobą za pomocą błysków światła. Każda z warstw odpowiada za osobne funkcje i może być łatwo wymieniona na inne, w zależności od zastosowania układu.

Metoda komunikacji z wykorzystaniem błysków światła wymagała, aby w konstrukcji każdej warstwy znalazły się miniaturowe diody LED oraz nakładające się na nie fotodetektory z kolejnej warstwy. W ten sposób poszczególne warstwy mogą wysyłać i odbierać zakodowane w sekwencje błysków sygnały.

Do takiego modularnego chipa można dodać dowolną liczbę warstw obliczeniowych i czujników wykrywających światło, ciśnienie, a nawet zapach

Chip określono mianem wielokrotnie konfigurowalnego układu sztucznej inteligencji podobnego do klocków LEGO. Testowy układ zbudowany przez naukowców MIT ma powierzchnię zaledwie 4 mm kwadratowych i składa się z trzech warstw. Każda z nich zawiera odpowiednio sensor obrazu, system komunikacji optycznej oraz moduł sztucznej inteligencji odpowiedzialny za rozpoznawanie liter.

Czytaj też: Tak wygląda procesor Meteor Lake-P z sześcioma rdzeniami Performance

Cały system radził sobie z zadaniem poprawnie, pod warunkiem, że zdjęcie litery było wyraźne. Dołożono zatem czwartą warstwę, której zadaniem była poprawa ostrości zdjęć, przed poddaniem ich analizie przez sztuczną inteligencję. W ten sposób udało się usprawnić pracę całego układu.

Wyniki badania opublikowano w dzienniku naukowym Nature Electronics. W pierwszej kolejności autorzy eksperymentu mają zamiar wykorzystać swoje osiągnięcia w urządzeniach Internetu Rzeczy (IoT – Internet Of Things), szczególnie w miniaturowych autonomicznych komponentach.