Reklama
aplikuj.pl

Polska uczelnia kontra moduły fotowoltaiczne. Tak nasi rodacy odzyskują czysty krzem

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej są w stanie odzyskiwać czysty krzem ze zużytych modułów fotowoltaicznych. Pierwiastek ten jest cenny zarówno z punktu widzenia fotowoltaiki, jak i wielu innych dziedzin.

Dzięki dokonaniom polskich badaczy możliwe powinno być ograniczenie zużycia cennych materiałów i energii oraz ilości odpadów. Ostatecznym celem jest uruchomienie przemysłowego procesu recyklingu modułów fotowoltaicznych wytworzonych na bazie mono- i polikrystalicznych ogniw krzemowych pozyskanych z wyeksploatowanych lub uszkodzonych modułów.

Czytaj też: Lasy kontra panele słoneczne. Czy wycinanie drzew pod fotowoltaikę ma sens?

Opracowaliśmy, chroniony patentem, sposób wydobywania ogniwa krzemowego z modułu, tak, aby w procesie odzysku pozostał krzem o czystości 99,99 proc. i można było go ponownie wykorzystać w produkcji ogniw PV. Nasza technologia jest wyjątkowa jeśli chodzi o odzysk czystego krzemu i nie ma obecnie w publikacjach naukowych na świecie podobnych rozwiązań, choć wiemy, że przemysł za granicą prowadzi działania w tym zakresie. W Polsce, według dostępnych danych, nie istnieje natomiast żaden zakład, który zajmuje się recyklingiem modułów.

wyjaśnia prof. Ewa Klugmann-Radziemska, Politechnika Gdańska

Moduły fotowoltaiczne będzie można recyklingować na poziomie 90 procent

Typowy moduł fotowoltaiczny składa się w z aluminiowej ramy, szkła, laminatu (chroniącego przed wpływem czynników atmosferycznych) oraz ogniw krzemowych. Do uwolnienia ogniwa konieczne jest oddzielenie od podłoża krzemowego warstw, które były nanoszone w procesie technologicznym. Pomagają w tym procesy mechaniczne (usuwanie aluminiowej ramy), termiczne (odparowanie laminatu w procesie pirolizy), a także chemiczne.

Czytaj też: Powstaje największa na świecie farma wiatrowa. Zasili miliony gospodarstw

Pierwsze duże instalacje fotowoltaiczne w Europie powstawały w latach 80., a okres eksploatacji modułów wynosi średnio ok. 25-30 lat. Jak dodaje Klugmann-Radziemska, z tego względu już teraz na terenie Starego Kontynentu znajduje się dużo odpadów fotowoltaicznych. Biorąc pod uwagę fakt, iż dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez Politechnikę Gdańską możliwy będzie recykling modułów na poziomie 90 procent, to dokonania Polaków mogą być prawdziwie przełomowe.