WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Monopolowe działanie Google rozpatrzy 50 prokuratorów

Wygląda na to, że firmie Google może oberwać się po raz kolejny i tym razem za jej domniemane monopolowe działanie na rynku. Lider inicjatywy dochodzenia antymonopolowego, prokurator generalny Teksasu, a więc Ken Paxton ogłosił, że to będzie początkowo koncentrować się na działalności reklamowej firmy, ale prawdopodobnie rozszerzy się na inne aspekty jej zachowania, bo „Fakty będą prowadzić tam, gdzie prowadzą fakty”.

Czytaj też: Dzięki Google nasze dane mogą być bezpieczniejsze

W całe dochodzenie jest zaangażowanych aż 50 prokuratorów generalnych dla 50 stanów i terytoriów USA, którzy w poniedziałek oficjalnie ogłosili dochodzenie antymonopolowe Google, rozpoczynając szeroko zakrojony przegląd giganta technologicznego, który według Demokratów i Republikanów może zagrozić konkurencji, konsumentom i dalszemu rozwojowi Internetu.

Google będzie badanie szczególnie pod kątem bezpieczeństwa, co przyznała sama firma, potwierdzając, że Departament Sprawiedliwości poprosił ją o informacje w ramach trwającego przeglądu audytu technicznego. Google wydaje się jednak spokojne:

Przez wiele lat odpowiadaliśmy na wiele pytań dotyczących tych kwestii, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą, w wielu aspektach naszej działalności, więc nie jest to dla nas nowe. Departament Sprawiedliwości zwrócił się do nas z prośbą o udzielenie informacji na temat poprzednich dochodzeń i oczekujemy, że prokuratorzy generalni będą zadawać podobne pytania. Zawsze konstruktywnie współpracowaliśmy z organami regulacyjnymi i nadal będziemy to robić.

Należy zauważyć, że to śledztwo nie jest jeszcze procesem sądowym. Jeśli jednak okaże się, że Google działało w sposób, który łamał amerykańskie przepisy antymonopolowe, firma mogłaby zostać zmuszona do zrewidowania części swojej działalności.

Czytaj też: Użytkownicy Androida będą mogli wyciszyć Asystenta Google

Źródło: Engadget