Reklama
aplikuj.pl

Morskie organizmy poruszają się w tajemniczy sposób. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego

Naukowcy z University of Tokyo zauważyli, że niektóre morskie organizmy, takie jak rekiny, wieloryby, pingwiny czy żółwie, wykonują nie do końca zrozumiałe kółka. Badacze próbują dowiedzieć się, co stoi za tym zjawiskiem.

Śledząc ruchy tych zwierząt w trzech wymiarach i biorąc pod uwagę to, gdzie wykonują one nietypowe manewry, autorzy badania zaproponowali kilka potencjalnych wyjaśnień. Co ciekawe, opisywane zjawisko po raz pierwszy odnotowano u żółwi morskich, które były częścią innego eksperymentu.

Czytaj też: 98% żółwi morskich może być samicami na skutek globalnego ocieplenia
Czytaj też: Eksploracja oceanów stanie się efektywniejsza z Seatrec

Artykuł na ten temat, opublikowany na łamach iScience, sugeruje, że łącznie badanie dotyczyło 19 różnych zwierząt. Naukowcy odnotowali kilka nietypowych zależności. Np. żarłacze tygrysie wykonywały kółka głównie w czasie żerowania, podczas gdy uchatki antarktyczne robiły to w ciągu dnia – i to pomimo faktu, że polują przede wszystkim w nocy.

Morskie organizmy mogą wykonywać kółka w bardzo zróżnicowanych celach

Jeśli więc zdobywanie pożywienia nie może wyjaśnić opisywanego fenomenu, to może chodzi o rytuały godowe? Takie wyjaśnienie pojawiło się po obserwacjach żarłacza tygrysiego okrążającego inną samicę. W przypadku żółwi morskich badacze doszli do wniosku, iż mogą one poruszać się w kółko w celach… nawigacyjnych. Jeden z osobników wykonał aż 76 okrążeń jednego dnia, a zdaniem naukowców może to być związane z „wyczuwaniem” pola magnetycznego Ziemi.