Reklama

Motorola moto g50: przeskakujemy kolejkę z tanim smartfonem z 5G

Akcja partnerska

Kilka miesięcy temu w ramach współpracy z Motorolą pisałem o tym, jak dzięki 5G można przeskoczyć kolejkę w sieci komórkowej. Sprawdźmy jak to dzisiaj wygląda w praktyce z tanią motorolą moto g50.

Jak dzisiaj wygląda przeskoczenie kolejki dzięki sieci 5G?

Motorola Moto g50

We wspomnianym materiale pisałem o pojemności sieci 5G. Czy coś się w tej kwestii zmieniło? W zasadzie niewiele i jest to dobra informacja. Zmienił się zasięg, bo operatorzy stale rozbudowują swoje sieci, więc z 5G skorzystamy dzisiaj już nie tylko w ścisłym centrum kilku dużych miast. Liczbę miejscowości możemy liczyć w setkach.

Sieć 5G się nie zapycha i niezmiennie oferuje wysokie prędkości przesyłania danych. Dzięki czemu jestem w stanie za pomocą smartfonu uzyskać w zasadzie taką samą prędkość jak przy kablowym Internecie stacjonarnym. Wynika to z tego, że w sieci 5G wykorzystywane jest szersze pasmo. Czyli wracając do analogii z naszego poprzedniego materiału, nasza droga staje się szersza. W przypadku docelowych częstotliwości sieci 5G, które według planów mają być rozdysponowane operatorom do końca roku, mówimy o drodze szerszej nawet 6-8 razy w porównaniu z pojedynczym pasmem sieci LTE.

Sieć 5G w praktyce. Tanim smartfonem rozłożę flagowce

Motorola Moto g50

Zaletą sieci 5G jest to, że wysokie prędkości przesyłania danych możemy uzyskać nawet w tanim smartfonie. Nawet jeśli weźmiemy flagowy smartfon z ubiegłego roku, którego cena nadal wynosi ponad 3000 zł, ale pozbawionego modemu sieci 5G, to ponad trzy razy tańsza motorola moto g50 5G będzie w stanie przesyłać pliki szybciej.

Motorola Moto g50

Jak wygląda takie przeskoczenie kolejki w praktyce? Dosłownie wczoraj z powodu korków i opóźnienia miejskiego pociągu, utknąłem w centrum Warszawy, a zbliżała się godzina publikacji materiału, który był jeszcze pozbawiony zdjęć. Zdjęcia miałem w chmurze, nieobrobione i ważące 1,8 GB. Usiadłem w McDonaldzie na Dworcu Centralnym i zacząłem pobierać pliki za pośrednictwem sieci 5G Plusa. Miałem je na komputerze po trzech minutach. Kiedy zacząłem je obrabiać, testowo uruchomiłem pobieranie jeszcze raz, po przełączeniu się na smartfon z kartą LTE. Po 10 minutach pobrałem 400 MB i dalsze próby nie miały już sensu.

Smartfon z 5G daje mi komfort psychiczny

Motorola Moto g50

Odkąd mieszkam w zasięgu sieci 5G, dosłownie poprawił mi się komfort psychiczny. Do niedawna miałem w mieszkaniu ogromne problemy z zasięgiem sieci komórkowej. Zapchane nadajniki w okolicy powodowały, że bez Internetu stacjonarnego byłem w zasadzie odcięty od świata. W przypadku jakikolwiek awarii, Internetu czy prądu, nie mogłem pracować.

Teraz będąc w zasięgu sieci 5G jestem w stanie wyposażyć całe mieszkanie w Internet tylko za pomocą smartfonu. Nawet tania motorola moto g50 5G wystarczy, aby sprawnie działała pokaźna grupa urządzeń. Od laptopów, przez komputer stacjonarny, telewizor, inteligentne oświetlenie, po samobieżny odkurzacz i kilka testowych smartfonów, które co chwilę krzyczą, że chcą się zaktualizować. A to wszystko dzięki jednemu smartfonowi podpiętemu pod sieć 5G.

motorola moto g50 – smartfon z 5G może być doby i tani

Motorola Moto g50

Chyba zawsze będę wypominać argumenty przeciwników 5G o tym, że piąta generacja sieci komórkowej będzie niewyobrażalnie droga. Że za smartfony będziemy płacić grube tysiące złotych. Tymczasem 5G mamy w Polsce od mniej więcej roku, a za smartfon z 5G płacimy niecałe 900 zł. Tylko czy aby w tej cenie nie dostaniemy czegoś żenująco słabego? Motorola moto g50 skutecznie temu zaprzecza.

Smartfon jest wyposażony w duży ekran o przekątnej 6,5 cala i rozdzielczości HD+. Wbrew pozorom jest to zaleta, bo dzięki rezygnacji z rozdzielczości FullHD bateria wystarcza na dłużej, a jakość obrazu pozostaje na dobrym poziomie. Miłym dodatkiem jest odświeżanie obrazu na poziomie 90 Hz, dzięki czemu wszystkie ruchomy elementy pojawiające się na ekranie poruszają się znacznie płynniej.

Motorola Moto g50

O samą płynność działania nie musimy się obawiać. Dba o to układ Qualcomm Snapdragon 480 5G z 8-rdzeniowym procesorem. Sporo się zmieniło w krótkim czasie w tańszych smartfonach. Jeszcze niedawno otrzymywały one 2-rdzeniowe procesory, które miały problem z radzeniem sobie z podstawowymi czynnościami. Do tego mamy duży zapas 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wbudowanej, którą możemy rozszerzyć kartą pamięci microSD. Przy takim zapasie mocy motorola moto g50 radzi sobie z większością gier dostępnych na rynku, jak również płynnie odtwarza filmy w wysokiej rozdzielczości.

Motorola Moto g50

W przypadku Motoroli nie można pominąć tematu interfejsu. To on powoduje, że korzystanie z moto g50 jest przyjemne. Mamy możliwość personalizacji, jak np. zmianę czcionek czy kształtu ikon. Ale też przede wszystkim mamy Gesty Moto. Czyli pomysł na całkowitą zmianę korzystania z podstawowych funkcji smartofnu, która potrafi bardzo skutecznie uzależnić. Pisaliśmy o tym w tym materiale.

Motorola Moto g50

Do moto g50 trafił aparata główny o rozdzielczości 48 Mpix (F/1.7, 1/2″), który znajdziemy też w wielu znacznie droższych modelach. Można nim zrobić ładne zdjęcia z bardzo przyzwoitym poziomem szczegółów. Obok niego dostajemy aparat do zdjęć makro o rozdzielczości 5 Mpix oraz dodatkowy czujnik głębi ostrości. Tak wyglądają przykładowe zdjęcia wykonane smartfonem:

Moto g50 została wyposażona w NFC, więc możliwe jest płacenie zbliżeniowo smartfonem, ma czytnik linii papilarnych, gniazdo Jack 3,5 mm oraz port USB-C. Za zasilanie odpowiada duża bateria o pojemności 5000 mAh. Trzeba się konkretnie napracować, aby rozładować ją w jeden dzień. Przy normalnym użytkowaniu bez problemu osiągniemy dwa dni działania, a co bardziej oszczędni będą w stanie ten czas wydłużyć do nawet 3-4 dni.

Motorola Moto g50

Miało być tanio, więc ile w takim razie moto g50 kosztuje? Jej rynkowa cena to 899 zł i na jej korzyść przemawia też bardzo dobra dostępność. Smartfon kupimy w ofercie operatorów – Orange, Plus i T-Mobile, a także w sklepie internetowym na stronie motorola.com.

Materiał powstał we współpracy z Motorolą.