W ciągu swojej 4,5 miliardowej historii planeta Ziemia stanowiła miejsce do życia wielu różnorakich organizmów. Świat, w którym żyjemy dzisiaj, jest kształtowany nie tylko przez pojawienie się życia, ale także przez jego znikanie podczas potężnych wymierań. Bez wątpienia najbardziej znanym z tych wydarzeń było uderzenie asteroidy, które doprowadziło do wyginięcia dinozaurów i wywołało dramatyczne zmiany w środowisku. Ale były też inne. Na przykład około 252 mln lat temu nastąpiło wydarzenie znane jako „Wielkie wymieranie”, podczas którego prawie całe życie w ziemskich oceanach zostało zdziesiątkowane.
Zapisy kopalne z każdego z tych zdarzeń ukazują, iż po takich katastrofach natura mocno „zwalnia”. Wcześniejsze badania sugerowały, że przyczyna opóźnienia była zakorzeniona w czynnikach środowiskowych, jednak z nowych wynika, że sprawcą spowolnienia może być sama ewolucja. Naukowcy badali skamieniałości otwornic – jest to rodzaj planktonu, który żył w dawnych morzach na Ziemi. Skamieniałości te są wyjątkowo użyteczne dla naukowców śledzących długoterminowe zmiany gatunków, ponieważ ich występowanie w osadach oceanicznych pozwala naukowcom obserwować ich rozwój na rozległych obszarach. Chociaż populacje otwornic zostały zdziesiątkowane przez uderzenie asteroidy, które wybiło dinozaury, niektóre gatunki były w stanie przetrwać. Zespół odpowiedzialny za nowe badanie śledził ich powrót do egzystencji, koncentrując się na 20 milionach lat, które obejmowały sam kataklizm jak i następujące po nim wydarzenia.
Czytaj też: Leki powstrzymujące ewolucję pozwolą na niedopuszczenie na rozwój oporności na antybiotyki
Wymieranie kredowe jest jedynym wydarzeniem w historii Ziemi, które spowodowało ogólnoświatowy wpływ na organizmy żywe szybciej niż ma to miejsce w przypadku obecnych zmian klimatu. Dlatego badania analizujące to wydarzenie mogą okazać się cennym elementem dla zrozumienia, jak gatunki mogą zachować się w przyszłości. Zespół odkrył, że ocalałe gatunki otwornic szybko zareagowały na nową sytuację, aby wypełnić nisze ekologiczne. Jednak po tym początkowym postępie dalszy został opóźniony, ponieważ otwornice dostosowały się i stały bardziej złożone. Pojawiły się u nich nowe cechy, które następnie doprowadziły do dywersyfikacji gatunków.
[Źródło: newatlas.com]
Czytaj też: Ten olbrzymi tytanozaur dostarcza informacji o ewolucji dinozaurów