Możemy już stwierdzić kto miał zły sen

sen, jakość snu, zły sen, sen EEG, jaki sen, sprawdzenie snu, śnienie

Często nie pamiętamy snów, jakie mieliśmy w nocy. Jednakże naukowcy analizując mózg są w stanie powiedzieć nam, czy sen był dobry czy zły.

Nowe badania pokazują, że wzór aktywności mózgu może ujawniać czy w snach danej osoby obecny był gniew. W szczególności asymetria aktywności płatów czołowych może wskazywać na szalenie w snach.

Fale mózgowe alfa oscylują pomiędzy 8 a 12 Hz i są powszechne podczas relaksacji. Im więcej aktywności alga w mózgu tym mniej jest on zajęty. W stanie czuwania niedopasowanie pomiędzy aktywnościami alfa wskazuje, że ktoś doświadcza albo próbuje powstrzymać gniew.

Czytaj też: Leonardo da Vinci wcale nie był tylko leworęczny

Aby to sprawdzić naukowcy poprosili 17 osób o spędzenie dwóch nocy w laboratorium snu. Ich sen był kontrolowany podczas czapki z elektrodami do EEG. Po wykonaniu wstępnych pomiarów uczestnicy mieli usnąć. Następnie naukowych obserwowali ich aktywność na monitorach. Gdy uczestnicy wchodzili w fazę REM to byli budzeni i tak przez całą noc.

Okazało się, że 88% snów było związanych z zainteresowaniami. W 41% uczestnicy zgłosili rozgniewanie a ich aktywność mózgu była podobna. Oznacza to, że teoria jest prawdziwa i już teraz możemy na podstawie EEG stwierdzać, kto miał dobry a kto zły sen.

Czytaj też: Życia na Ziemi wcale nie powstało w oceanach

Źródło: Livescience