Reklama
aplikuj.pl

Leonardo da Vinci wcale nie był tylko leworęczny

Z analiz prac tego wybitnego twórcy wynika, że Leonardo da Vinci był leworęczny, ale równie biegle w pisaniu i malowaniu radził sobie prawą ręką. 

Eksperci z Opificio delle Pietre Dure, instytucji zajmującej się konserwacją i badaniem sztuki we Włoszech, przeprowadzili badania diagnostyczne rysunku da Vinciego z 4 sierpnia 1473 roku. Artysta miał wtedy zaledwie 21 lat. Rysunek nosi nazwę „Pejzaż za rzeką”. Da Vinci stworzył swoje dzieło za pomocą ołówka i kilku rodzajów atramentu, a praca przedstawia rzekę przechodzącą przez dolinę Arno w pobliżu zamku Montelupo w Toskanii. Ale to dwie inskrypcje da Vinci na rysunku przyciągnęły uwagę specjalistów.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja odtwarza obrazy za pomocą drukarki 3D

Jeden napis – data, umieszczona z przodu rysunku w lewym górnym rogu – został napisany do tyłu, w formie lustrzanego odbicia. Da Vinci często dokonywał tego zabiegu, choć nie jest jasne, dlaczego. Druga notatka z tyłu została napisana normalnie, od lewej do prawej. Naukowcy zbadali napisy i rysunek pod mikroskopem, w wysokiej rozdzielczości i w świetle podczerwonym. Wykorzystali także fluorescencyjny system rentgenowski i przenośną maszynę do wykrywania materiałów organicznych.

Ustalili, że napisy zostały wykonane przez da Vinciego. Pismo zapisano tym samym atramentem, który został użyty w przypadku rysunku, a samo pismo było zgodne z innymi próbkami da Vinciego. Jednocześnie różnice między dwoma napisami sugerują, że da Vinci napisał je obiema rękami. Konserwatorzy doszli do wniosku, że użył lewej ręki do napisania odwróconego tekstu z przodu rysunku, podczas gdy tekst z tyłu został napisany prawą ręką.

W świetle podczerwonym konserwatorzy odkryli, że da Vinci naszkicował różne wersje krajobrazu po obu stronach arkusza, a krajobrazy na odwrotnej stronie wyglądały zupełnie inaczej niż na froncie. Inne rysunki wykonane ołówkiem – geometryczne kształty i kwiat – zostały ukryte pod krajobrazem z tyłu.

[Źródło: livescience.com; grafika: Opera Laboratori Fiorentini]

Czytaj też: Robot Artsy idealnie odtwarza obrazy za pomocą nici