WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Możesz kupić najstarszy meteoryt na świecie

Możesz kupić najstarszy meteoryt na świecie

Na sprzedaż trafił właśnie meteoryt, którego wiek oceniany jest na 4,5 miliarda lat. Został on odnaleziony na początku ubiegłego stulecia. Jego wartość oceniana jest na 20,5 tysięcy euro.

Znalezisko może wyglądać jak zwykły kamień, jednakże eksperci z domu aukcyjnego Catawiki potwierdzają jego autentyczność. Luca Esposito, ekspert w tej dziedzinie, komentuje:

Ten starożytny, żelazny fragment ciała niebieskiego należący do oktaedrytów rozbił się miliardy lat temu na północnych terenach obecnej Skandynawii. Wystawiony na sprzedaż, ważący ponad 26,5 kilograma odłamek, odnaleziony został dopiero w 1906 r. Badania potwierdziły jego wiek, czyniąc go tym samym najstarszym znanym na Ziemi meteorytem.

Meteoryt zakopany był głęboko w warstwach polodowcowej moreny, gdzie przetrzymał cztery epoki lodowcowe. Jego pierwsze części zostały odnalezione w pobliżu miejscowości Kitkiöjärvi, 140 km na północ od Koła Podbiegunowego. Jego nazwa to Muonionalusta i pochodzi ona od nazwy rzeki, przepływającej nieopodal odnalezionych fragmentów. Pozostałe części meteorytu można znaleźć w muzeach na całym świecie. Licytacja odbywa się na stronie domu aukcyjnego Catawiki i trwa do 22 października.

Źródło: Materiały prasowe