Badania przeprowadzone pod zarządem naukowców z Uniwersytetu w Antwerpii skupiały się na mózgach rosyjskich kosmonautów, którzy przebywali w przestrzeni kosmicznej średnio przez 172 dni. Analizy doprowadziły badaczy do niecodziennych wniosków.
Okazało się bowiem, że podczas długotrwałych lotów kosmicznych mózgi astronautów zmieniają się na tyle, by przystosować się do nietypowego, zmiennego środowiska. Szczegóły na ten temat są dostępne na łamach Frontiers in Neural Circuits.
Czytaj też: Zmiany klimatu widać z kosmosu. Co mówi na ten temat astronauta z ISS?
Oczywiście zachodzenie zmian w tym narządzie na przestrzeni lat nie jest niczym niezwykłym, ale wygląda na to, że kontakt z przestrzenią kosmiczną warunkuje występowanie innego rodzaju modyfikacji. Te obejmują między innymi zmiany w obrębie substancji białej, warunkujące przetwarzające czynniki związane ze zmysłami, motoryką czy przetwarzaniem. Badania na ten temat zostały sfinansowane przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Roskosmos.
Korzystając z tzw. traktografii, będącej techniką obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, autorzy badań przeanalizowali ewentualne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mózgu po pobycie w przestrzeni kosmicznej. Łącznie badaniami objęto 12 kosmonautów, których mózgi zostały zobrazowane przed i po locie w kosmos. Średnia długość ich pobytu poza Ziemią wynosiła 172 dni.
Mózg doznaje zmian na skutek pobytu w przestrzeni kosmicznej
Stwierdziliśmy zmiany w połączeniach neuronalnych pomiędzy kilkoma motorycznymi obszarami mózgu. [..] Nasze badanie pokazuje, że ich mózg jest, że tak powiem, przerobiony. Z poprzednich badań wiemy, że te obszary motoryczne wykazują oznaki adaptacji po locie kosmicznym. Teraz mamy pierwszą wskazówkę, że jest to również odzwierciedlone na poziomie połączeń między tymi regionami
wyjaśniają autorzy
Czytaj też: Schizofrenia zaczyna się w fazie embrionalnej. Mózgi wyhodowane w laboratorium potwierdzają tę teorię
To nie pierwsze badania sugerujące, że długotrwały pobyt w przestrzeni kosmicznej ma wpływ na ludzki organizm, w szczególności mózg. Nie jest jeszcze jasne, na ile odwracalne są tego typu zmiany, ani czy mają one negatywny charakter. Mimo to, wyniki analiz z pewnością muszą być brane pod uwagę w kontekście lotów międzyplanetarnych, na przykład na Marsa.