Reklama
aplikuj.pl

Mózg wykorzystuje autokorektę do rozróżniania dźwięków

Nowe badania przybliżyły nam, w jaki sposób rozpoznajemy dźwięki. Naukowcy odkryli mechanizm, dzięki któremu mózg potrafi rozróżniać niejednoznaczne dźwięki.

Badania zostały przeprowadzone przez Laura Gwilliams z New York University (NYU). Wraz ze swoją ekipą przeanalizował, w jaki sposób mózg rozpoznaje niejednoznaczne dźwięki. Przeprowadzili oni serię eksperymentów, w których 50 osób wysłuchało oddzielnych sylab i słów, które brzmiały bardzo podobnie. Mózgi osób zostały zmapowane dzięki technice zwanej magnetoencefalografią. Badanie ujawniło, że obszar zwany pierwotną korą słuchową odbiera sygnał po zaledwie 50 milisekundach. Następnie mózg ponownie przywołuje zapisane dźwięki do oceny tego co słyszy. Po około połowie sekundy decyduje on w jaki sposób zinterpretować dany dźwięk.

O tym organie jeszcze wiele nie wiemy i takie badania pozwalają nam zrozumieć jego działanie. Tym razem dowiedzieliśmy się, że mózg stosuje autokorektę, która pozwala na zinterpretowanie dochodzących do nas dźwięków. Ciekawe, czego jeszcze o nim dowiemy się w przyszłości.

Źródło: https://www.medicalnewstoday.com/