WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

MSI może złamać obietnice AMD z kompatybilnością wsteczną socketu AM4

Wygląda na to, że AMD nie dotrzyma swoich obietnic w kwestii długiej kompatybilności procesorów Ryzen z płytami głównymi z chipsetami z serii 300. Przynajmniej nie w kwestii wszystkich producentów płyt głównych. MSI w e-mailu dla jednego z użytkowników Reddita stwierdziło właśnie, że nie zapewnią stosownej aktualizacji biosów dla swoich płyt głównych zarówno z chipsetem X370, jak i B350, choć stosowną aktualizację AGESA udostępnią dla układów z X470 i B450.

Jak zapewne pamiętacie, AMD kupiło sobie serca użytkowników m.in. tym, że od razu po ogłoszeniu procesorów Ryzen zapewniała, że już te pierwsze chipsety zostaną z nami aż do czwartej generacji. Miało to wyróżnić podejście firmy na tle Intela, który wcześniej wymagał nowszych płyt głównych do każdej nowej generacji Intel Core. To jednak może się zmienić przy premierze procesorów Ryzen, która ma mieć miejsce już w czerwcu.

Na pytanie posiadacza płyty X370 XPower Titanum support MSI odpowiedział, że nie będzie wspierał procesorów na architekturze Zen 2 w swoich płytach z chipsetami z serii 300. Pomimo tego, że kilku z producentów już poczyniło kroki w przygotowaniu stosownej aktualizacji, za MSI mogą pójść ci pozostali. Ich wymówka ma być z kolei tradycyjna (według TechPowerUp), bo sprowadza się do tego, że VRM starszych płyt nie spełnia wymagań energetycznych, jakie będą stawiać procesory Ryzen 3000. To jest oczywiście kłamstwem, zważywszy na to, że na tej samej platformie inni producenci byli w stanie postarać się o wsteczną kompatybilność.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że ten ktoś, kto odpowiadał użytkownikowi z supportu MSI popełnił błąd albo był źle poinformowany. Jeśli jednak nie, to ta firma straci naprawdę wiele w oczach klientów. I to nawet wtedy, kiedy w ich ślad pójdą inni, bo w tym momencie jest wręcz prekursorem takiego działania.

Czytaj też: Wyciekło specjalne wydanie procesora AMD Ryzen 7 2700X

Źródło: TechPowerUp