WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

MSI wyjaśnia sprawę kompatybilności procesorów Ryzen 3000 na chipsetach z serii 300

Wczoraj informowałem Was o tym, że według odpowiedzi jednego z członków supportu firmy, MSI może złamać obietnice AMD z kompatybilnością wsteczną socketu AM4. Tę kwestię poruszyło finalnie tak wiele serwisów, że MSI musiało wręcz wkroczyć do akcji i wyjaśnić całą (zdecydowanie niekorzystną) sytuację.

W oficjalnym ogłoszeniu firma przeprosiła za nieporozumienie, jakie rozpoczęło się od odpowiedzi supportu na pytanie o wsparcie high-endowej płyty MSI X370 XPower Gaming Titanum dla procesorów Ryzen 3000. Odpowiedź sprowadziła się nawet do tego, że „MSI nie będzie wspierało procesorów Matisse na chipsetach z serii 300”, co od razu zapaliło nam czerwoną lampkę w głowie, zważywszy na to, że wspomniana płyta z łatwością poradziłaby sobie z dostarczeniem odpowiedniej mocy układowi, bo to o problemy z zasilaniem właśnie chodzi.

Wróćmy jednak do oficjalnego ogłoszenia, które brzmi następująco:

W tym momencie nadal przeprowadzamy szeroko zakrojone testy na naszej istniejącej ofercie płyt głównych AM4 z serii 300 i 400, aby zweryfikować potencjalną kompatybilność dla następnych generacji procesorów AMD Ryzen. Aby być jasnym: Naszym celem jest zapewnienie maksymalnej kompatybilności dla jak największej liczby produktów MSI. Wraz z wprowadzeniem na rynek procesorów AMD następnej generacji opublikujemy listę kompatybilności płyt głównych MSI AM4. Poniżej znajduje się pełna lista nadchodzących wersji BIOS-u, które zawierają kompatybilność z następnymi APU od AMD dla naszych płyt głównych AM4 serii 300 i 400 opartych na najnowszej wersji AMD Combo PI 1.0.0.0. Oczekuje się, że te wersje BIOS-u zostaną wydane w maju tego roku.

Innymi słowy, spokojnie – kompatybilność procesorów Ryzen 3000 powinna zostać szeroko zachowana z poprzednimi chipsetami. Nie zdziwię się jednak, jeśli producenci nie będą zalecać parowania określonych (najwydajniejszych) procesorów z najsłabszymi płytami głównym, ale to jest coś, o czym zdecydowanie wie każdy zaawansowany użytkownik PC.

Czytaj też: Specyfikacja, cena i data premiery PlayStation 5 w najnowszych przeciekach

Źródło: MSI, TechPowerUp