Reklama
aplikuj.pl

Tysiącletnia mumia znaleziona w peruwiańskim grobowcu została związana liną

Archeolodzy działający na terenie Cajamarquilla w Peru znaleźli mumię ułożoną w pozycji embrionalnej i związaną liną.

Szczątki pochodzą sprzed około tysiąca lat. Kiedy dokonywano pochówku, Cajamarquilla było dobrze prosperującym miastem liczącym nawet ponad dziesięć tysięcy mieszkańców. Znajdowało się ono na prawym brzegu rzeki Rímac i stanowiło miejsce handlu pomiędzy ludźmi zamieszkałymi przybrzeżne i górskie obszary Peru.

Czytaj też: Mumifikacja starsza niż sądzono. Nowe znalezisko zaburza dotychczasowe ustalenia

Co ciekawe, mumia nie została umieszczona w grobie w samotności. Obok niej znaleziono bowiem również szczątki psa i świnki morskiej, a także resztki kukurydzy i innych warzyw. Pieter Van Dalen Luna, stojący na czele zespołu badawczego zajmującego się tą sprawą, stwierdził, iż do śmierci pochowanego doszło od 800 do 1200 lat temu. Widać też, że przez długi czas grób był odwiedzany przez bliskich zmarłego, którzy zostawiali w pobliżu między innymi kości lamy.

Mumia została umieszczona w grobie wraz ze szczątkami psa i świnki morskiej

Zwłoki zostały ułożone w podziemnym grobowcu, do którego schodzi siedem schodów. Zmarły był najprawdopodobniej mężczyzną w wieku od 18 do 22 lat. Po śmierci jego ciało zostało owinięte liną, co było szczególnie powszechnym zwyczajem w okolicach Cajamarquilla oraz innych górzystych obszarach dzisiejszego Peru.