Reklama
aplikuj.pl

Starożytne mumie przeszły przez Kair. Egipskie władze zorganizowały niezwykłą paradę

archeologia

22 mumie, w tym 18 królów i 4 królowe, zostały przetransportowane z Muzeum Egipskiego do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej, które jest oddalone o 5 kilometrów.

Przewóz szczątków odbywał się w kolejności chronologicznej, co oznacza, że mumie transportowano w porządku związanym z panowaniem władców. Zaczęto więc od królów i królowych z XVII dynastii, a skończono na Ramzesie IX, który rządził w XII wieku p.n.e.

Czytaj też: Najstarszy browar na świecie? Archeologiczne odkrycie na terenie Egiptu

Każdą mumię przewożono na udekorowanym pojeździe wyposażonym w specjalne amortyzatory. Pojazdy były otoczone orszakami, w skład których wchodziły repliki rydwanów ciągniętych przez konie. Szczątki były też przechowywane w skrzyniach wypełnionych azotem, zapewniającym ochronę przed warunkami zewnętrznymi.

Mumie trafiły do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej i za 2 tygodnie będą dostępne dla zwiedzających

Mumie zostały odkryte w 1881 i 1898 roku w dwóch miejscach na terenie ruin w Tebach, starożytnej stolicy Egiptu. Wkrótce po odkryciu przetransportowano je łodziami i koleją, a następnie umieszczono w Muzeum Egipskim, gdzie spoczywały przez ostatnie sto lat.

Czytaj też: Niesamowita mumia ma fałszywą tożsamość. Kim jest kobieta sprzed 3 tysięcy lat?

Egipskie władze mają nadzieję, iż otwarte niedawno Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej pomoże w ożywieniu tamtejszej turystyki. Ten sektor lokalnej gospodarki jest jednym z najbardziej zniszczonych za sprawą trwającej pandemii. Przetransportowane eksponaty mają być dostępne dla zwiedzających od 18 kwietnia.