Reklama
aplikuj.pl

MUSE zbadał mgławicę planetarną NGC 3132

Wykorzystując urządzenie zwane MUSE, astronomowie przyjrzeli się mgławicy planetarnej NGC 3132. Obserwacje dostarczyły istotnych danych dotyczących fizycznych i chemicznych właściwości mgławicy.


Mgławice planetarne to rozszerzające się powłoki gazu i pyłu, które zostały wyrzucone z gwiazdy podczas procesu jej ewolucji. Są one stosunkowo rzadkie, ale ważne dla astronomów badających rozwój chemiczny gwiazd i galaktyk.

Chociaż NGC 3132 była przedmiotem kilku badań, wiele pytań dotyczących jej natury pozostaje bez odpowiedzi. Wiadomo, że centralnym obiektem NGC 3132 jest gwiazda podwójna o efektywnej temperaturze wynoszącej około 100 000 stopni Celsjusza. Towarzyszy jej obiekt zwany A0. Istnieje ogromna niepewność co do szacowanej odległości do NGC 3132, ponieważ niektóre badania sugerują, że znajduje się ona w odległości około 1760 lat świetlnych, podczas gdy inne sugerują odległości rzędu 4042 lat świetlnych.

Badając ten obiekt za pomocą MUSE naukowcy byli w stanie lepiej poznać jego właściwości. MUSE to instrument zamontowany na teleskopie VLT pracujący w zakresie długości fal widzialnych.

W ten sposób autorzy badania uzyskali dwuwymiarowe dane spektroskopowe dla całego zakresu mgławicy planetarnej NGC 3132. Z kolei fizyczna diagnostyka pochodząca z obrazów linii emisji, otwierająca różnorodne zastosowania naukowe, jest przedmiotem dyskusji, jak przyznali naukowcy.
Obserwacje odkryły złożoną strukturę morfologiczną i jonizacyjną NGC 3132. Znaleziono m.in. dwie struktury łukowo-jonizacyjne znajdujące się w kierunku północnym i południowym od mgławicy. Świadczy to o obfitości helu, co zdaniem autorów badania sugeruje, że może być konsekwencją powstawania dżetów spowodowanych przez układ podwójny gwiazd.

Badania wykazały obecność wewnętrznej plazmy wysokojonizacyjnej przy stosunkowo dużej gęstości wynoszącej około 1000 cm-3. Z kolei plazmę niskojonizacyjną cechuje gęstość o typowych wartościach rzędu 300 cm-3, choć dochodzące do 700 cm-3. Ponadto, średnia temperatura elektronów sugeruje obecność obszarów o dużej gęstości w NGC 3132.