WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Muzyczny projekt Biblioteki Niebezpiecznych Myśli obiera na celownik cenzurę

University of the Underground zainspirował się w swoim muzycznym projekcie Biblioteki Niebezpiecznych Myśli historią miłośników muzyki w Związku Radzieckim w latach 50. i 60., którzy byli zmuszeni do przemycania zmodyfikowanych płyt przez promieniowanie rentgenowskie dla zakazanych kawałków z dalekiego zachodu. Zdecydował się więc na współpracę z współczesnymi artystami, tworząc płyty ozdobione rentgenami ludzkich szkieletów i wystawiając je na aukcję w celu podniesienia świadomości o cenzurze i zachęcenia ludzi do pluralizmu myślenia. 

Projekt sam w sobie jest wyjątkowy, więc do jego wykonania pomysłodawcy zdecydowali się na wykorzystanie tokarki z 1957 roku, aby wyryć na płytach winylowych odpowiednie ścieżki, które zdegradują się po około 10 odsłuchaniach. Każda z płyt przedstawia rentgen jakiejś części ciała człowieka, a do nabywców dojdzie nie tylko z myślą o wspieraniu wielkiej sprawy, ale również certyfikatem autentyczności.

Co jednak najważniejsze, na tych płytach znajdą się nigdy nieujawnione utwory od raczej niszowych twórców i zespołów, wśród których znalazł się Massive Attack, Noam Chomsky, Alex Somers, Jónsi of Sigur Rós i rosyjski Pussy Riot. Wszystkie dochody ze sprzedaży zostaną przeznaczone na utrzymanie samych organizatorów, University of the Underground, czyli organizacji charytatywnej oferującej bezpłatną i międzynarodową edukację dla twórców z nowej generacji.

Czytaj też: Fortepian Spirio | r nagrywa i odtwarza wykonanie muzyka

Źródło: New Atlas