Muzyka może nas dosłownie zniewalać: kiedy jej słuchamy, tak bardzo podążamy za dźwiękami, że w pewien sposób synchronizujemy nasze fale mózgowe z otoczeniem. Z nowego badania wynika, że reakcje naszego mózgu są zależne od wielu różnych czynników, a wśród nich należy wymienić m.in. fakt, czy posiadamy wykształcenie muzyczne.
Trudno jest ocenić poziom zaangażowania, jeśli chodzi o słuchanie, ponieważ jest to dość subiektywna kwestia. Z tego powodu badacze postanowili zmierzyć synchronizację fal mózgowych wśród osób, które słuchały muzyki w jednym pomieszczeniu. Jens Madsen i Lucas Parra zauważyli, że zaangażowanie słuchacza zmniejsza się, gdy muzyka powtarza się. Jest tak jednak tylko w przypadku znanych utworów muzycznych. Te nieznane style mogą podtrzymać zainteresowanie publiczności, w szczególności dla osób, które są w jakiś sposób wykształcone muzycznie.
Czytaj też: Słuchanie muzyki może niszczyć kreatywność
Co ciekawe, uczestnicy z wykształceniem muzycznym wykazywali się większą synchronizacją z innymi słuchaczami i utrzymywali ją nawet wtedy, gdy eksplorowali nieznane im gatunki i style. To odróżnia muzykę od innych domen, w przypadku których zainteresowanie spada wraz z powtarzaniem. Jeśli chcielibyście się przekonać, jakich utworów wysłuchali uczestnicy eksperymentu, znajdziecie je pod tym adresem.
[Źródło: medicalxpress.com; grafika: Jens Madsen]
Czytaj też: Tidal pozwala na blokowanie muzyki