Reklama

Myśliwce z laserami, czyli pierwszy aktywny system ochrony przed pociskami

lasery na myśliwcach, SHiELD myśliwce, Siły Powietrzne USA lasery

Do pięciu kolejnych lat Siły Powietrzne USA chcą umieścić systemy zabójczych broni laserowych na pokładach swoich myśliwców. Mowa dokładnie o systemach laserowych SHiELD.

Zabójcze lasery dla myśliwców

System nazywa się SHiELD, a to skrót od Self-Protect High Energy Laser Demonstrator. Jak donosi serwis National Defense, w przypadku myśliwców SHiELD przyjmie formę zamontowanego na kadłubie lub skrzydle myśliwca lasera opracowanego przez Lockheed Martin na zlecenie Air Force Research Laboratory.

Czytaj też: Brytyjska armia będzie w 1/4 robotami. Witamy w przyszłości
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [08.11.2020]
Czytaj też: Jak będzie wyglądał następca M1 Abrams, czyli następny czołg Armii USA?

SHiELD będzie w stanie zestrzelić nadlatujące pociski powietrze-powietrze i ziemia-powietrze, zapewniając myśliwcom po raz pierwszy aktywną formę obrony. Niestety tego typu system, jako że trafia w miejsce zwykle zarezerwowane dla bomb, pocisków lub czujników, sprawia, że nie nadaje się dla myśliwców typu Stealth.

To sprawia, że SHiELD najpewniej trafi tylko na pokład myśliwców niezdolnych do ukrycia się przed przeciwnikami, takich jak F-15E, F-15C, F-15EX Eagle, F-16 Fighting Falcons, a może nawet A-10C Warthog. Wymiana jednej bomby na laser, mogący uratować samolot, zdecydowanie jest tego warta (via Popular Mechanics).

Czytaj teżObejrzyj jak wyjątkowy bombowiec XB-70 Valkyrie opuszcza swój hangar
Czytaj też: Zauważono tajemniczy samolot, a lotnictwo USA nie przyznaje się do niego
Czytaj też: Kody nuklearne w sercu ochotnika, czyli pomysł oddalenia widma wojny nuklearnej

Finalnie laser SHiELD ma samodzielnie wykrywać, śledzić i zestrzeliwać nadlatujące pociski, mając ciągle dostateczną moc, aby je zniszczyć.