WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na Antarktydzie zanotowano najwyższą temperaturę w historii

Zmiany klimatu są najbardziej widoczne w obszarach, które do tej pory były jednymi z najzimniejszych na naszej planecie. Nie inaczej jest w przypadku Antarktydy, gdzie odnotowano kolejny niechlubny rekord.

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o rekordzie ciepła z 6 lutego, który wyniósł 18,5 stopnia Celsjusza. Teraz jednak wartość ta okazała się znacznie wyższa. Na terenie argentyńskiej stacji badawczej Marambio odnotowano bowiem temperaturę wynoszącą 20,7 stopnia Celsjusza.

Niechlubny rekord miał miejsce na terenie półwyspu Seymour, gdzie średnie temperatury rosną w niesamowitym tempie. W ciągu ostatnich 50 lat wzrost w tym obszarze wyniósł ok. 3 stopni Celsjusza. Jednocześnie aż 6-krotnie przyspieszyło topnienie antarktycznego lodu.

Niestety, dane dotyczące zmian klimatu są nieubłagane. Okres pomiędzy 2010 a 2019 był jednym z najgorętszych w historii, a ubiegły miesiąc uznano za najgorętszy od 141 lat. Jeśli sytuacja się nie poprawi, to konsekwencje będą katastrofalne i zauważą je mieszkańcy całego świata, nie tylko jego najchłodniejszych regionów.