Reklama
aplikuj.pl

Na cmentarzu, na którym pochowano Tutanchamona odnaleziono dwie mumie

Oprócz mumii, archeolodzy odkopali również kilka warsztatów, które w sposób bardziej szczegółowy ukazują życie robotników, którzy zbudowali majestatyczny kompleks. 

Choć nie udało się znaleźć żadnych królewskich grobowców, to nowe odkrycia ujawniają miejsca do przechowywania sprzętu dla robotników. Przy okazji badacze natrafili na przedmiot, którego pracownicy mogli używać do przenoszenia ciężkich rzeczy. Jednym z najważniejszych odkryć był rozległy kompleks warsztatów znaleziony w zachodniej części Doliny Królów, w pobliżu starożytnego miasta Luksor. W skład kompleksu wchodzą warsztaty, których używano do kolorowania ceramiki, produkcji mebli i czystego złota.

Czytaj też: Egiptem rządziły dwie siostry Tutanchamona?

W pobliżu warsztatów archeolodzy znaleźli obszar o długości 5 metrów, który mógł być używany jako miejsce do przechowywania przedmiotów. Znajdowało się tam wiele obiektów, w tym resztki cebuli, fig, lnu, liny i kawałki materiału pozostałego po mumifikacji. Archeolodzy odkryli również kawałek drewna o długości około 0,9 m, który wygląda jak duży, prosty widelec. Na nim znajduje się hieroglificzny napis: „pan tych dwóch ziem”. Ten niezwykły artefakt mógł być wykorzystywany jako swego rodzaju wózek widłowy.

W pobliżu naukowcy natrafili także na pozostałości struktur służących do wypieku chleba, produkcji ceramiki i magazynowania wody. Znaleźli również dwa pierścienie, z których jeden nosi nazwę Amenhotepa III – faraona, którego grób znajduje się w zachodniej dolinie. Z kolei inny pierścień mógł należeć do królowej.

W pobliżu grobowca Ramzesa VII (który rządził od 1136 r. p.n.e. do 1129 r. p.n.e.), archeolodzy znaleźli szczątki 40 małych chat, datowane na około 3300 lat. Więcej odkryć dokonano w pobliżu grobowca Hatszepsut, kobiety-faraona. Obejmują one szczątki dwóch żeńskich mumii, jak również kilka figurek uszebti. Starożytni Egipcjanie powszechnie zakopywali uszebti, rodzaj figurki, która wyglądem przypomina człowieka. Miały one stanowić wsparcie w świecie pozagrobowym.

[Źródło: livescience.com; grafika: Egyptian Ministry of Antiquities]

Czytaj też: Odkryto świątynię egipską z czasów panowania Ptolemeusza IV