WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na dnie Oceanu Spokojnego znaleziono statek z okresu II wojny światowej

Po tygodniach spędzonych na badaniu ogromnego obszaru oceanu historycy na pokładzie statku badawczego Petrel zauważyli wrak statku z czasów II wojny światowej. Japoński statek, flagowy transportowiec zwany Kaga, zatonął 4 czerwca 1942 roku podczas bitwy o Midway.

Kaga dołącza do listy 30 innych okrętów wojennych odkrytych przez statek badawczy Petrel. Naukowcy współpracują z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych i międzynarodowymi władzami w celu zbadania podwodnych „cmentarzysk” oraz wyjaśnienia tajemnic dotyczących II wojny światowej.

Bitwa o Midway miała miejsce pomiędzy okrętami wojennymi i samolotami w pobliżu atolu Midway, grupy wysp o długości ponad 2 tysięcy kilometrów położonych na północny zachód od Honolulu. Siły japońskie zamierzały przeprowadzić atak w tajemnicy, ale amerykańscy kryptografowie rozszyfrowali tajną japońską korespondencję opisującą atak.

Kilkudniowa bitwa doprowadziła do śmierci ponad 3000 Japończyków i 360 Amerykanów. Japończycy stracili cztery lotniskowce: Akagi, Soryu, Hiryu i Kaga, jeden krążownik Mikuma i kilkaset samolotów. Stany Zjednoczone straciły jeden lotniskowiec, USS Yorktown, jeden niszczyciel, USS Hammann i 144 samoloty. Przed odkryciem Kagi jedynym innym zatopionym statkiem, który znaleźli badacze, był Yorktown.

ŹRÓDŁO: livescience.com