Reklama
aplikuj.pl

Na indyjskim polu ryżowym prawdopodobnie wylądował meteoryt wielkości piłki

Dziwna skała, która ważyła prawie 14 kilogramów i miała wielkość piłki zostawiła ślad w błotnistych terenach pola ryżowego w wiosce Mahadeva w Bihar. 

Obecnie rzekomy meteoryt znajduje się w Muzeum Bihar, ale wkrótce zostanie przeniesiony do indyjskiego laboratorium. Tam naukowcy mają zamiar sprawdzić czy faktycznie jest to meteoryt, czy tylko zwykła skała. Meteoryty to kosmiczne skały, które przetrwały podróż przez naszą gęstą atmosferę i spadły na powierzchnię ziemi. Zwykle mają właściwości magnetyczne, ponieważ składają się częściowo z mieszanki żelaza oraz niklu. W tym przypadku badacze stwierdzili, iż badany obiekt prawdopodobnie wykazuje właściwości magnetyczne.

Czytaj też: Naukowcy wiedzą dlaczego meteoryty mają kształt stożków

Nasza planeta jest bombardowana każdego dnia ponad 100 tonami pyłu i piaskowych meteorytów, ale większe obiekty zdarzają się rzadziej. Mniej więcej raz w roku asteroida wielkości samochodu uderza w atmosferę i tworzy kulę ognia, która wypala się przed uderzeniem w powierzchnię. Mniej więcej co 2000 lat meteoryt wielkości boiska do piłki nożnej uderza w planetę i powoduje poważne uszkodzenia (choć jedynie lokalnie). Z kolei średnio co dwa miliony lat pojawia się naprawdę potężny obiekt, który może zniszczyć całą ludzką cywilizację.

[Źródło: livescience.com; grafiika: AFP]

Czytaj też: Meteoryty zawierające cyjanki mogły doprowadzić do powstania życia na Ziemi