Zarodniki pleśni są powszechnie spotykane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Okazuje się jednak, że potrafią one przetrwać aż 200-krotność dawki promieniowania rentgenowskiego potrzebnego do zabicia człowieka. Sterylizacja statków kosmicznych może więc być trudniejsza niż do tej pory sądzono.
Naukowcy wystawili próbki zarodników Aspergillus i Pennicillium na promieniowanie RTG, ciężkie jony, oraz ultrafioletowe światło o wysokiej częstotliwości. Takie promieniowanie niszczy DNA i struktury komórkowe. Zarodniki przetrwały RTG do 1000 grejów, ciężkie jony do 500 grejów i promieniowanie UV do 3000 dżuli na metr kwadratowy.
Czytaj też: Toksyczne substancje znajdują się w butelkach po napojach alkoholowych
Grej to jednostka dawki pochłoniętej w układzie SI. Dla porównania 5 grejów zabija daną osobę a 0,7 greja otrzymują astronauci w 180 dniowej misji na ISS.
Zarodniki pleśni mogą przetrwać też ciepło, zimno, chemikalia czy wysychanie. Naukowcy mają więc wyzwania, w którym muszą odkryć jak skutecznie je zniszczyć. Statki kosmiczne muszą być od nich wolne, aby nie zarazić nowych światów. Sterylizacja to podstawa każdej misji i właśnie staje się ona o klasę cięższa do wykonania.
Czytaj też: Naukowcy zaobserwowali najmniejszą egzoplanetę
Źródło: Newatlas