WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Naukowcy zaobserwowali najmniejszą egzoplanetę

Naukowcy zaobserwowali najmniejszą egzoplanetę

Nowy teleskop NASA wykorzystywany do „polowania” na egzoplanety odkrył najmniejszy jak do tej pory tego typu obiekt.

Planeta nazywana jest L 98-59b, ponieważ znajduje się w pobliskim układzie gwiezdnym L 98-59, który znajduje się 35 lat świetlnych od Układu Słonecznego. L 98-59b nie jest najmniejszą egzoplanetą, jaką kiedykolwiek odkryto – rekord ten należy do maleńkiej skały zwanej Kepler-37b, która jest tylko o jedną piątą większa niż Księżyc. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę obiekty namierzone jak do tej pory przez teleskop TESS – wspomniana planeta pozasłoneczna będzie najmniejszą w jego dorobku.

Czytaj też: W poszukiwaniu życia pozaziemskiego powinniśmy skupić się na księżycach egzoplanet

L 98-59b jest jedną z trzech planet znajdujących się w układzie. Pozostałe dwie są 1,4 i 1,6 razy szersze niż Ziemia. Aby je wykryć, TESS nie obserwował bezpośrednio planet. Są bowiem na to o wiele za małe i za słabe, zwłaszcza znajdując się obok jasnej gwiazdy. Zamiast tego teleskop dostrzegł ich cienie, gdy obiekty znalazły się między nim a gwiazdą.

Planety krążą wokół gwiazdy znacznie mniejszej niż nasze Słońce, ale są dużo bliżej niej. L 98-59b ma najmniejszą orbitę, dokonując pełnego obrotu co dwa dni i 6 godzin. Pochłania również 22 razy więcej energii niż ma to miejsce w przypadku Ziemi i Słońca. Naukowcy twierdzą jednak, że ten układ jest szczególnie interesujący, ponieważ planety krążą wokół takiej jasnej gwiazdy, że pozwoli TESS zebrać z nich niezwykłą ilość danych.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Nowe ulepszenie teleskopu VTL pomoże mu w poszukiwaniu egzoplanet