Nowe badanie sugeruje, że na Księżycu mogą znajdować się spore pokłady zamarzniętej wody, zlokalizowanej w kraterach w pobliżu bieguna księżycowego.
Odkrycie zamarzniętej wody na Księżycu ma nie tylko znaczenie naukowe. Może to być również ważne dla kolejnych misji, zapewniając źródło wody dla astronautów przebywających na Księżycu przez dłuższy czas. Ponieważ transport materiałów z Ziemi wymaga ogromnej ilości paliwa, znalezienie źródła wody poza naszą planetą może umożliwić dłuższe i wydajniejsze misje.
Czytaj też: Księżyc jest starszy niż wcześniej sądzono
Ustalenia dotyczące Księżyca oparte są na badaniach związanych z Merkurym. Oba te obiekty mają podobną, usianą kraterami powierzchnię, zniszczoną uderzeniami asteroid. Zarówno księżyc, jak i Merkury wirują w taki sposób, że Słońce nigdy nie wznosi się nad biegunami, przez co regiony te są wyjątkowo zimne. Niektóre obszary, takie jak kratery uderzeniowe na biegunach, są stale w cieniu, przez co tamtejszy lód może zachować się niemal w nieskończoność.
Naukowcy wykorzystali dane z satelitów do określenia lokalizacji i głębokości kraterów na Merkurym. W ten sposób pokazali, że kratery były do 10% płytsze w pobliżu biegunów, co sugeruje, że mogą one zawierać lód. Korzystając z radaru, badacze wcześniej szukali lodu na Księżycu, ale odkryli jedynie małe, płytkie złoża. Natomiast na Merkurym były one znacznie grubsze. Co ciekawe, wydają się one stosunkowo świeże Być może pojawiły się tam w ciągu ostatnich kilkudziesięciu milionów lat.
[Źródło: digitaltrends.com; grafika: NASA]
Czytaj też: Udało się zaobserwować nietypowe zjawisko na powierzchni księżyca Neptuna