Na niektórych asteroidach może dochodzić do erupcji żelaza

Na niektórych asteroidach może dochodzić do erupcji żelaza

Metaliczna asteroida Psyche zaskoczyła naukowców, ponieważ jest mniej gęsta niż powinna, biorąc pod uwagę jej żelazno-niklowy skład. Nowa teoria może jednak wyjaśnić niską gęstość i metaliczną powierzchnię obiektu. 

W przeciwieństwie do większości asteroid, Psyche wydaje się być złożona głównie z żelaza i niklu zamiast skalistego gruzu. Naukowcy sądzą, że bogate w metal asteroidy powstały, gdy zderzyły się pierwotne planetozymale, tracąc znaczną część zewnętrznego materiału i pozostawiając wewnętrzne metalowe rdzenie, które następnie ochładzały się i zamarzały. Podczas tego procesu chłodzenia żelazo, nikiel i lżejsze pierwiastki, takie jak siarka, mogły zostać wydobyte na powierzchnię, tworząc najwyższą warstwę.

Czytaj też: Naukowcy wiedzą dlaczego meteoryty mają kształt stożków

Meteoryty zwane pallasytami są mieszaniną materiału pochodzącego z rdzenia i płaszcza. Fragmenty ciekłego metalu zmieszane z siarką są mniej gęste niż otaczający je stały materiał, co powoduje wytwarzanie „nadciśnienia”, prowadząc w konsekwencji do swego rodzaju erupcji żelaza. Obliczenia autorów badania sugerują, że tzw. erupcje ferrowulkaniczne mogą być możliwe w przypadku niewielkich ciał bogatych w metale, szczególnie w przypadku stopów bogatych w siarkę oraz obiektów o płaszczach cieńszych niż około 35 kilometrów. Dotyczy to również ciał, w których płaszcz został lokalnie przerzedzony przez duże kratery uderzeniowe.

Naukowcy twierdzą, że asteroida może składać się z dwóch warstw, w których metalowy rdzeń jest otoczony płaszczem skalistym o niższej gęstości. Misja skierowana na Psyche, która ma się rozpocząć w 2022 roku, powinna pomóc znaleźć odpowiedzi na tego typu pytania.

[Źródło: phys.org; grafika: Purdue University]

Czytaj też: W meteorycie odkryto minerały nigdy nie odnalezione w naturze