Na terenie środkowego Iranu archeolodzy znaleźli wizerunek przypominający „człowieka-modliszkę”. Tajemnicza postać ma 6 kończyn, a naukowcy starają się zrozumieć, co dostarczyło inspiracji twórcy (lub twórcom) tego dzieła.
Badaniami w tej sprawie zajął się międzynarodowy zespół specjalistów, a rezultaty opublikowano w Journal of Orthoptera Research. Wyryty w skale rysunek ma ok. 14 centymetrów i został odkryty na przełomie 2017 i 2018 roku. Obecność sześciu kończyn u przedstawionego na petroglifie zwierzęcia może oznaczać owada. Z kolei jego głowa przypomina modliszkę, a analiza szczegółów anatomicznych sugeruje, że może chodzić o konkretny rodzaj: Empusa.
Sprawy przybierają szczególnie ciekawy obrót, kiedy zwrócimy uwagę na kończyny tej postaci. Są one zakończone kołami, przez co wizerunek przypomina popularną istotę, którą uwieczniono na wielu petroglifach z całego świata. Jedna z teorii sugeruje, że owe koła są symbolami zorzy polarnej.
Niestety nie wiadomo, kiedy powstały te naskalne rysunki. Naukowcy szacują, że stało się to ok. 4000-40 000 lat temu. Poza tym, jako że nie jest to pierwsze znalezisko związane z modliszkami, wygląda na to, iż w prehistorycznych czasach były one szczególnie cenione.
Czytaj też: Naukowcy wyjaśniają znaczenie starożytnych hieroglifów przy pomocy emoji