Planeta K2-18b to oddalony od Ziemi od 124 lata świetlne obiekt. Jej promień jest 2,6 raza większy od ziemskiego, a w bogatej w wodór atmosferze występują chmury złożone z wody.
Rozmiary K2-18b można określić jako większe niż Ziemi a mniejsze od Neptuna. Co więcej, owa egzoplaneta znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwalnej – tym samym na jej powierzchni powinna znajdować się woda w stanie ciekłym. Nie było wiadomo jednak, jak wygląda jej atmosfera ani nawet czy jej powłoka jest skalista czy też gazowa.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii prowadzili badania poświęcone temu obiektowi. Ich wyniki pojawiły się w czasopiśmie The Astrophysical Journal Letters. Mierząc widma światła przechodzącego przez atmosferę K2-18b badacze zamierzali zrozumieć, jakie cząsteczki wchodzą w jej skład.
Chcieli również dowiedzieć się, co tworzy powierzchnię tej planety. W ten sposób uznali, że tę rolę może pełnić w zasadzie wszystko: zaczynając od czystego żelaza otoczonego wodorową atmosferą, a kończąc na wodnym świecie z dość przejrzystą atmosferą i oceanami przypominającymi te, które występują na Ziemi. Ważny jest w tym przypadku fakt, że naszą planetę i K2-18b dzielą zaledwie 124 lata świetlne.