Na podstawie analizy zębów można dowiedzieć się naprawdę wiele

Podobnie jak analiza słojów w drzewach pozwala ocenić, czy coś zakłóciło ich wzrost w przeszłości, tak badanie poświęcone zębom również może dostarczyć różnorakich informacji.

Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego zauważyli, że w ten sposób można odczytać informacje o porodzie czy przebytych chorobach. Szereg informacji jest na tyle duży, że wśród nich znalazły się zmiany pozwaljące określić… pobyt w więzieniu i jego długość. Tak, na podstawie analizy zębów można ocenić, czy dana osoba odsiadywała kiedyś wyrok.

Tzw. cement zęba, w przeciwieństwie do samych zębów, które wystają z dziąseł, regularnie tworzy kolejne warstwy. Wygląda na to, że poważne zmiany dotyczące ludzkiego organizmu mogą znajdować odzwierciedlenie w tych właśnie warstwach. Aby się o tym przekonać, zespół badawczy dokonał analizy 47 zębów należących do 15 różnych osób w wieku od 25 do 69 lat.

Czytaj też: Ten mięsożerny dinozaur wymieniał zęby częściej, niż myślicie

Analizując wspomniany cement zęba u każdego z uczestników eksperymentu, naukowcy byli w stanie m.in. odnotować, iż jeden z ochotników w wieku 18 lat zmienił miejsce zamieszkania ze wsi na miasto. Badacze zaobserwowali również takie procesy jak menopauza, poród, pobyt w więzieniu czy choroby ogólnoustrojowe. I choć brzmi to niesamowicie, to jest pewien haczyk: przed przystąpieniem do eksperymentu jego uczestnicy podzielili się historią swoich „życiowych wydarzeń” – badacze znali więc je, a ich rolą było dopasowanie zmian w zębach do konkretnych procesów z przeszłości.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News