Reklama

Na ponad 1300 przebadanych planet nie udało się znaleźć życia pozaziemskiego

The radio telescope at Parkes revolves at night during routine maintenance. | Location: Parkes, Australia.

Nowe wyniki pochodzące z najbardziej wszechstronnego programu Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) dotyczą 1327 planet znajdujących się w „pobliżu” Ziemi. Niestety na żadnej z nich nie udało się wykryć życia pozaziemskiego. 

I choć zespół badawczy tym razem nic nie znalazł, to wciąż może istnieć wiele wyjaśnień na temat braku sygnałów od obcych. Być może poszukiwania przeprowadzono na niewłaściwych częstotliwościach lub te sygnały zostały ukryte przez zakłócenia radiowe z Ziemi.

Naukowcy przeanalizowali 1 petabajt (lub 1 milion gigabajtów) danych zarówno w zakresie fal radiowych, jak i optycznych, patrząc na ponad tysiąc gwiazd w odległości 160 lat świetlnych od Ziemi. Podczas poszukiwań pojawiło się kilka tysięcy interesujących sygnałów, choć wszystkie okazały się pochodzić ze zwykłych źródeł, takich jak satelity stworzone przez człowieka.

Czytaj też: W poszukiwaniu życia pozaziemskiego powinniśmy skupić się na księżycach egzoplanet

Dla porównania, wszystkie poszukiwania SETI przeprowadzone do tej pory polegają na przeczesywaniu ekwiwalentu nieco więcej niż wanny wypełnionej wodą we wszystkich oceanach naszej planety. Nowe badanie było na tyle rozległe, że można by je porównać do drugiej takiej wanny.

W przyszłości naukowcy zamierzają wykorzystać budowany teleskop MeerKAT w Południowej Afryce. Obserwatorium będzie składać się z 64 oddzielnych macierzy o średnicy 13,5 m i pozwoli przeanalizować ponad milion gwiazd w naszym galaktycznym sąsiedztwie w poszukiwaniu transmisji pozaziemskich.

[Źródło: livescience.com; grafika: VCG]

Czytaj też: Życie pozaziemskie może występować na znacznie mniejszej ilości planet niż zakładano