Setki kamiennych budowli sprzed tysięcy lat odkryto na Saharze Zachodniej. Ten obszar Afryki jest słabo zbadany przez archeologów. Struktury mają różne rozmiary i kształty, a archeolodzy nie są pewni, kiedy powstały ani do czego dokładnie służyły. 

Około 75 procent terytorium Sahary Zachodniej, w tym większość linii brzegowej, jest kontrolowane przez Maroko, a 25 procent należy do Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej. W latach 2002-2009 archeolodzy pracowali w terenie, badając krajobraz i wykonując niewielkie wykopaliska w części Sahary Zachodniej kontrolowanej przez Arabską Republikę Saharyjską. Badali również obrazy satelitarne w Google Earth.

Kamienne konstrukcje zostały zaprojektowane na wiele różnych sposobów. Niektóre mają kształt półksiężyców, inne tworzą koła, niektóre są w liniach prostych, a inne w prostokątnych kształtach przypominających platformy. Część struktur składa się ze skał, które zostały ułożone na stosie. Inne z kolei wykorzystują kombinację tych projektów. Na przykład, jedna struktura ma mieszankę linii prostych, kamiennych kręgów, platform i stosów skalnych, które razem tworzą kompleks o długości ponad 600 metrów.

Naukowcy nie są zgodni co do przeznaczenia tych budowli, ale podejrzewają, że mogły się wiązać z grzebaniem ludzi. Badania sugerują, że Sahara Zachodnia była kiedyś bardziej wilgotnym miejscem, w którym mieszkało znacznie więcej zwierząt. Archeolodzy udokumentowali sztukę skalną przedstawiającą wizerunki bydła, żyraf i innych stworzeń.

Badacze znaleźli również dowody na obecność jezior i innych źródeł wody, które wyschły tysiące lat temu. Obecnie badania na tamtych terenach są utrudnione ze względu na działalność miejscowych grup terrorystycznych.

[Źródło: livescience.com; grafika: Nick Brooks, Joanne Clarke]

Czytaj też: Klimat Sahary prawdopodobnie zmienia się co 20 000 lat

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej