Mały, zwinny dinozaur z potężnymi tylnymi nogami przemierzał istniejącą w okresie kredy dolinę między Australią i Antarktydą. Niedawno archeolodzy natrafili na szczątki tego zwierzęcia, które wielkością przypominało kangura. 

Naukowcy nazwali nowo odkryty gatunek Galleonosaurus dorisae. Analiza kości wykazała, że ​​dinozaur był ornitopodem. Była to grupa roślinożernych dinozaurów, które miały ptasie kończyny i chodziły na tylnych łapach. Matthew Herne zwraca uwagę, że przedstawiciele tego gatunku prawdopodobnie byli świetnymi biegaczami dzięki ich silnym kończynom. Kości zostały pokryte osadami wulkanicznymi, które znalazły się tam prawdopodobnie dzięki rzekom, które płynęły z obszaru wulkanicznego w okresie kredowym.

Czytaj też: Ten olbrzymi tytanozaur dostarcza informacji o ewolucji dinozaurów

W ubiegłym roku ten sam zespół zidentyfikował inny gatunek ornitopodów ukryty pod tymi samymi osadami. Był to Diluvicursor pickeringi. Analiza kości sugeruje, że G. dorisae jest bardzo bliskim krewnym D. pickeringi, choć starszym o 12 milionów lat. Odkryli również, że ten nowo opisany gatunek był silniej spokrewniony z ornitopodem z Patagonii niż te z Ameryki Północnej i Chin, W okresie kredy nastąpił ruch superkontynentu zwanego Gondwaną przez co Australia i Antarktyda rozdzieliły się.

Galleonosaurus to piąty rodzaj ornitopodów zidentyfikowany na terenie Wiktorii, który „potwierdza”, że te niewielkie zwierzęta były bardzo zróżnicowane i funkcjonowały w dolinie, która rozdzieliła się ostatecznie na Australię oraz Antarktydę.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Ten kolczasty dinozaur został znaleziony na terenie Argentyny

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!